Amatų ir derliaus šventė Dusetose

Mokėk darbus dirbti, bet mokėk ir švęsti!

Priešpaskutinis rugsėjo šeštadienis netikėtai pradžiugino saulėtu oru, tad dvigubai linksmiau nusiteikę dusetiškiai ir jų sveteliai skubėjo į Pauliaus Širvio parką, kur vyko tradicinė Amatų ir derliaus šventė. „Mūsų protėviai sakydavo: mokėk darbus dirbti, bet ir mokėk ir šventes švęsti! Atėjo šiandien ta diena, kuomet už visą ištisus metus trunkantį triūsą mes dėkojam motulei Žemei ir žemdirbiams“, – šiltais žodžiais pradėjo renginį jo vedėja, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos etnografė Sigita Gudonienė. Pašmaikštaudama, skambia aukštaičių tarme, ji kvietė visus laikytis dienos darbotvarkės: „ Dalytis savu derliumi su visais, pakviestam užeiti į kiemelį atsisakyti negalima, nes bus baisi negarbė pačiam, pinigų storiausią kapšą mainyti į kapšą visokiausių gėrybių, nelaidyti gerklių be reikalo, bet svečiams dainuoti padėti ir svarbiausias punktas – negailėti pagyrimų!“

Susirinkusius sveikino svečiai – Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys, Zarasų rajono mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius. Dusetų seniūnas Saulius Kėblys padėkojo renginio globėjui Zarasų rajono savivaldybės merui Nikolajui Gusevui, mecenatams, visiems šventėms rėmėjams, bendruomenei, seniūnijoms, įstaigoms, organizatoriams už aktyvų dalyvavimą bei pagalbą. Po sveikinimo ir padėkos kalbų valdžios vyrai bei Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos pirmininkė Aldona Žiliukienė paskelbė ir apdovanojo šių metų geriausius ūkininkus – Modestą Kulikauską ir Ernestą Vaicekauską. Gražiausiai puoselėjamų sodybų nominacijas pelnė – Rimantas Vainius, Danutė ir Gaudentas Umarai, Jolita Krasauskienė, Egidijus ir Vilma Streikai. Džiugu, kad gyvuoja tokia tradicija pagerbti žmones, pasižyminčius darbštumu, neprasmengančius kasdienybėje, gebančius saugoti ir puoselėti aplinkos, kurioje gyvena, grožį.

Mugė šiemet buvo kuklesnė, bet tai ir suprantama – šios vasaros sunkios oro sąlygos daugeliui ūkininkų iki šiol neleidžia nuimti derliaus, o ir tas vargais ne galais nuimtas menkesnis nei visuomet. Tačiau daržovių, uogų, grybų, įvairių sūrių, medaus, žuvies ir kitų kaimiškų gėrybių mugėje užteko, visi grįžo namo su pilnais krepšiais. Mūsų žemdirbiai užgrūdinti ir gamtos, ir valdžios, tad nosių nenukabina, o džiaugiasi tuo, ką turi – tokios nuotaikos sklandė Dusetų gaspadorių kiemelyje, kur ant šiaudų ritinio puikavosi švieži lašinukai, pomidorai ir visoks kitoks tautinis paveldas, taip ir viliojęs prieiti ir smagiai pasibūti po šermukšnių uogomis apkaišytu berželiu, akis paganant į čia pat vykstančias linksmybes. Daugiausiai sirgalių sulaukė tradicinė žūklė kubiluose, sukėlusi daug emocijų – ištraukti viena ranka slidžią žuvelę iš gilaus kubilo, oi, nelengva! O ir ištraukus sunku išlaikyti, spurda, bando pabėgti į vos ne čia pat tyvuliuojantį, kaip niekada plačiai ištvinusį Sartų ežerą. Tvirčiausiais bei kibiausiais pirštais pasižymėję žvejai Rimantas Plučius (I vieta), Svajūnas Lukošius( II vieta) ir Alvydas Sidarkevičius (III vieta) buvo apdovanoti žuvų skulptūrėlėmis „Auksinės žuvelės gaudymas 2017“. Žuvų varžyboms dovanojo ir prizą įsteigė UAB „Vasaknos“.

Aktyvus Dusetų bendruomenės narys Vytautas Petrauskas organizavo pasagų mėtymo varžybas ir jose teisėjavo. Taisyklės šio senovinio žaidimo labai nesudėtingos – tereikia tris kartus užmesti pasagą ant žemėn įkasto kuoliuko. Iš daugybės bandžiusių labiausiai pasisekė Romui Chmerauskui, jis ir laimėjo uteniškio Almanto Raščiausko įsteigtą ir paties įteiktą prizą skambiu pavadinimu „Sugauta ir išsaugota laimė“ – šimtametę pasagą iš asmeninės pasagų kolekcijos. Antroji vieta atiteko Rimantui Plučiui, trečioji Martynai Remeikaitei bei Viltei Kazlauskaitei. Keletas kitų žaidėjų, pasiekusių gerus rezultatus, apdovanoti paskatinamaisiais prizais. Beje, žodžiai „tarptautinis čempionatas“ apdovanojimų metu nuskambėjo ne iš mandrumo – buvo dalyvių tarpe prancūzas, ir jam gana neblogai sekėsi mūsų tautiškas žaidimas!

Smiginio ir šaudymo iš pneumatinio šautuvo varžybas surengė Dusetų sporto klubas „Ainiai“, joms teisėjavo klubo prezidentas Eugenijus Deksnys. Berniukų grupėje taikliausiai strėlytes mėtė Edgaras (I vieta), Sigutis (II vieta), Ignas (III vieta), Markas (IV vieta). Jaunimo tarpe geriausiai sekėsi merginoms (atitinkamai) Virgai, Erikai, Laurynai, tarp suaugusių – Tomui, Andriui bei Simonui. Pneumatiniu šautuvu taikliausiai šaudė Vytas Šutas, Algimantas Čenkus, Vilmantas Skvarčinskas. Moterys taip pat išbandė savo rankų tvirtumą – rungtį laimėjo Aida Šutienė, antroji vieta atiteko Marytei Šarauskienei, trečioji vieta – dvylikos metų drąsuolei Nedai Jakštaitei.

Amatininkų palapinės traukė akį spalvingais vilnos gaminiais, nertomis skaromis, megztomis kojinėmis, riešinėmis. Buvo galima nusipirkti ir netradicinių darbelių – iš laikraščių pintų ar iš specialiai paruoštos popieriaus masės lipdytų įvairaus dydžio dėžučių, vazelių. Meno mokyklos moksleiviai siūlė įsigyti savo rankomis lipdytos keramikos, kurią žmonės jau puikiai žino, mėgsta ir kas metai pasidovanoja ką nors naujo sau ar draugams. Vaikų dienos centro auklėtinių prekystalis švytėjo įvairiaspalviais papuošalais, vėjyje plaikstėsi ažūrinės sapnų gaudyklės. Rankdarbių, įvairių naujų technologijų vaikus moko darbščioji jų vadovė Virginija Mazūrienė.

Seniūnijų kiemeliai, papuošti su išmone ir fantazija, viliojo praeivius gardžiais kvapais. Jų šeimininkės sukosi it vijurkai visą pusdienį, kad tik neliktų nė vieno neužganėdinto. Čirškė milžiniškose keptuvėse kiaušiniai su spirgučiais, skrudo blynai ir žagarėliai, katiluose kunkuliavo tiršti sotūs šiupiniai, o kur dar kupini padėklai įmantriausių sumuštinių ir pyragų – pats Andrius Užkalnis būtų atkulniavęs į Dusetas, jei tik būtų žinojęs apie tokią puotą! Gurmanų komisijos nariai, išragavę visus patiekalus, galiausiai nusprendė, kad pirmosios vietos nusipelnė medžiotojai, iškepę sultingą žvėrienos kepsnį „Dobilas penkialapis“. Antroji vieta atiteko Dusetų kiemelio šeimininkėms už burnoje tirpstančią „Lydeką iš Sartų“. Trečioje vietoje liko Antalieptės ir Zabičiūnų gaspadinės, išskrudinusios visą kalną nepaprastai trapių žagarėlių. Beje, Antalieptės kieme neapsieita be burtų – ten prie puodų raganavo pačios tikriausios, tačiau labai mielos raganaitės, tad jų pavaišintais grybukais nė vienas neapsinuodijo, nebent naktį regėjo gundančius sapnus. Paskatinamieji prizai paskirti Zarasų rajono neįgaliųjų draugijos moterims už aromatingą žuvienę, sadūnietėms už liekninamąją arbūzienę ir Vozgėlių gaspadinėms už ne mažiau liekninančią agurkienę – tokios sriubytės labai pritiko po blynų su spirgučiais! Čia pravartu prisiminti ir dar vieną vedėjos Sigitos prisakymą: „Šventei pasibaigus, užsukit į sveikatos biurą „cholesterolia pastirt“!

Pilvus prisikimšus, ne pro šalį pajudėti, tad smagiai šokti ar bent palinguoti kvietė kolektyvai – Kultūros centro Dusetų dailės galerijos folkloro ansamblis „Du sietai“ (vad. Sigita Gudonienė), Daugailių kultūros centro kolektyvas „Juknėnų mergiotės“ (vad. Petras Leleika), Aleksandravėlės kultūros centro vokalinis ansamblis „Šypsena“ (vad. Jurgita Raugienė) bei Antalieptės kaimo kapela „Un tą lieptą“ (vad. Loreta Alaunienė).

Visą šventės metą aplink parką suko ratus dailus vežimaitis, traukiamas Sartų žirgyno sarčio, tad pasivažinėti galėjo visi norintys. Vaikų džiaugsmui buvo ne tik batutas, visų numylėti Viltės ir Miglės Kazlauskaičių poniai, bet ir nauja atrakcija, kurią atvežė Zarasų aeroklubas „Orlėkis“ – mažieji galėjo pasėdėti lėktuvo imitatoriuje ir pasimokyti jį valdyti, arba virtualiai paskraidyti ir pamatyti visą parką iš paukščio skrydžio. Pastaroji pramoga labai domino ir suaugusius.

Šventinį scenos papuošimą organizavo Dusetų kultūros centro renginių režisierė Margarita Simokaitytė. Išskirtiniu Pauliaus Širvio parko akcentu šventės dieną tapo Dusetų meno mokyklos mokytojos Svetlanos Raugienės ir jos kūrybingųjų moksleivių Emilijos Čypaitės, Laisvydės ir Deimilės Pivoriūnaičių, Mantės Razmanavičiūtės, Gintarės Tamašauskaitės, Aidos Novatorovaitės sukurtas gėlių kilimas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Kilimu buvo apsiaustas kalniukas su ant jo rymančiu Poetu. Galbūt ir jis iš anapusybių stebėjo visą šį rudenišką šurmulį ir džiaugėsi, kad dar mokame ir dirbti, ir linksmintis, ir lietuviškai dainuoti. Tokios šventės – tai įkvėpimas naujiems sumanymams, prasmingai praleistas atokvėpis prieš naujus nelengvus darbus, kurių niekada nepritrūksta mūsų krašto žmonėms.

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems parėmusiems prizais, dovanomis ir prisidėjusiems įvairia veikla. Tik Jūsų dėka šventė buvo tokia pilna spalvų ir puikios nuotaikos!

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės

 

RENGINIO GLOBĖJAS: Zarasų rajono savivaldybės meras NIKOLAJUS GUSEVAS

ŠVENTES MECENATAI: Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Vasaknos“, UAB Utenos prekyba

ŠVENTES RĖMĖJAI: UAB „Lašų duona“, UAB „Svaita“, ŽŪB „Aptarnavimas“, UAB „Keljeras“, UAB „Bočiai“, UAB „Tristata“, Vasaknų dvaras, VĮ „Utenos regiono keliai“, Ignalinos kredito unija, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, „Sartų žirgyno“ vadovas Kęstutis Svilas, Dusetų seniūnijos ūkininkai.

INFORMACINIAI RĖMĖJAI: „Utenis“, „Dusetos“, „Zarasų kraštas“, www.zarasai.lt, www.zarasai.net, www.dusetukrastas.info, http://www.zarasai.lt/tic/, www.dusetukultura.lt

ORGANIZATORIAI: LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Sartų ir Gražutės regioninio parko direkcija, Dusetų seniūnaičiai.

Jums taip pat gali būti įdomu...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.