ŽVEJŲ ŠVENTĖJE „UN SARTŲ DUSETOSE 2017“ DIDŽIAUSIAS LAIMIKIS UŽKIBO MOTERIAI
ŽVEJŲ ŠVENTĖJE „UN SARTŲ DUSETOSE 2017“ DIDŽIAUSIAS LAIMIKIS UŽKIBO MOTERIAI
Daiva ČEPĖNIENĖ
Kovo 5 dieną Dusetose, ant Sartų ežero ledo vyko Aukštaitijos bendruomenių tradicinė tapusi poledinės žūklės žvejų šventė „Un Sartų Dusetose“. Varžybų dalyvius ir susirinkusius šventės svečius pasveikino Dusetų seniūnas Saulius Kėblys. Ši šventė pirmąjį kovo sekmadienį ant Sartų ežero ledo organizuojama jau nebe pirmus metus. Sartų ežero ledo storis varžybų dieną siekė 25 centimetrus, tad puikiai atlaikė ne tik susirinkusius varžytis 65 žūklės mylėtojus, bet ir griežtus ir būti teisingais nusiteikusius, nuolat aplink apie eketes sutūpusius žvejus zujančius teisėjus. Žūklės varžybos buvo organizuojamos dviem po 2 valandas trunkančiais turais. Sartų ežero pakrantė buvo suskirstyta į 2 sektorius, pažymėtus į ledą susmeigtomis eglių šakelėmis. Pirmasis varžybų turas vyko viename sektoriuje, per antrąjį turą žvejai turėjo pasiskirstyti antrajame sektoriuje. Pagal varžybų taisykles dalyviai galėjo naudoti tik vieną avižėlę, laikytis 5 metrų atstumo vienas nuo kito, išsigręžti dvi vėliavėlėmis pažymėtas eketes ir pan. Žvejai buvo įspėti, kad pagauta lydeka nebus laikoma įskaitine žuvimi, o ją pagavus – būtina paleisti. Savo apsilankymu ją pagerbė miestelio klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas. Dvasininkas ne tik domėjosi, kaip sekasi žvejams, bet ir gardžiavosi karšta žuviene. Šventės taip pat neaplenkė ir iš bažnyčios po mišių į paežerę suskubusios parapijietės. Pasibaigus pirmajam turui varžybų komisija svėrė žuvį, žūklautojai galėjo pailsėti ir šiek tiek prasklaidyti susikaupusį azartą, papietauti. Po neilgos pertraukos žvejai vėl patraukė ant Sartų ežero ledo.
Dalyviai – nuo 12-os iki 80-ies
Iš poledinės žūklės varžybose dalyvavusių 65 žvejų buvo net 6 dailiosios lyties atstovės. Ant Sartų ežero poledinėje „medžioklėje“ save išbandyti panoro Anykščių, Molėtų, Ignalinos, Utenos, Biržų, Vilniaus, Visagino, Zarasų rajonų atstovai. 8 dalyviai atvyko iš kaimyninės Latvijos. Latvių žūklautojų gretose buvo viena moteris ir pats jauniausias varžybų dalyvis – vos 12 metų sulaukęs žvejas, kuris nė neketino pasiduoti vyresniesiems ir daugiau patyrusiems. Tuo tarpu vyriausias žūklės varžybų dalyvis, neseniai atšventęs 80-ąjį jubiliejų, atvyko iš Biržų. Šventei įsivažiavus atvykę palaikyti besivaržančių žūklautojų ar šiaip užsukę į šventę galėjo sudalyvauti šaudymo į taikinį iš pneumatinio ginklo individualiose varžybose, komandinėse virvės traukimo varžybose. Šventės svečius linksmino Antalieptės kapelos „Un tą lieptą“ muzikantai. Sušalusieji šildėsi karšta arbata, ragavo gardžią žuvienę ar grikių košę su žuvimi. Po žūklės varžybų vyko ir įnirtingos eketės gręžimo varžybos. Mikliai valdantiems grąžtą reikėjo išgręžti 5 eketes per kuo trumpesnį laiką. Mikliausieji, taikliausieji ir stipriausieji rungčių dalyviai neliko neapdovanoti.
Koją pakišo namiškių palinkėjimai
Dar prieš varžybas pakalbintas visa reikiama amunicija „apsiginklavęs“ ir pasiruošęs žūklės varžyboms žvejys vilnietis Vytis Šilaikis sakė nors ir gyvenantis sostinėje, tačiau daug laiko praleidžiantis Dusetose prie Sartų ežero. Žvejoja, kaip pats sako, nuo pat vaikystės. O poledinės žūklės varžybose dalyvauja tik antrą kartą. Pats didžiausias jauno vyro pagautas laimikis (ne varžybų metu) – 3 kilogramų karšis. Vytis tikino nei vasarą, nei žiemą lipdamas ant ledo su meškere jokių prietarų nesilaikantis. „Tai sėkmės dalykas. Tik gera nuotaika, geras nusiteikimas, geras pasiruošimas – ir sėkmė tikrai lydės“, – nedaug žodžiavo poledinės žūklės varžybų dalyvis Vytis Šilaikis.
Patrukdėme žvejus ir prasidėjus varžyboms. Pakalbinome eketę gręžiantį į Dusetas iš Biržų atvažiavusį Dainių Ulevičių. Svečias šiek tiek baiminosi ir nerimavo, kad vietiniai varžybų dalyviai bus iš anksto apsižiūrėję ežero pakrantę ir išsirinkę geriausias, žuvingiausias vietas. Ypatingo pašaro žuvims pašnekovas teigė neatsivežęs. Tačiau žuvis prisivilioti ketino„ matyliumi“ (uodo trūklio lervomis). „Aš laimėti nesitikiu, atvažiavau atsipūsti“, – prasidėjus varžyboms sakė biržietis Dainius ir visgi pasigyrė, kad didžiausias jo poledinės žūklės laimikis – kažkada pagauta 3,5 kg lydeka.
Teofilis Sukackas, atvykęs iš Zarasų, jau išsigręžęs eketes, atsisėdęs, galima sakyti, ramiai sau varžėsi. Varžybose vyras dalyvauja jau šeštą kartą. Teigė neblogai žinantis Sartų ežerą. Tai nestebina, juk užkietėjusiam žvejui atvažiuoti iš Zarasų į Dusetas – juokingas atstumas. Bet geros vietos, kur gręžti eketę, zarasiškis tikino net neieškojęs. „Kad gerai kibtų žuvys, reikia gerai pasiruošti. Reikia nemiegoti naktį, viską susidėti. Jei ką nors pamirši pasiimti– nuotaika jau sugadinta. Tada jau nesiseks. Kibimas priklauso ir nuo nuotaikos, nuo gero oro, taip pat nuo mėnulio fazės. Jeigu sutikai ryte eidamas žvejoti moterį su tuščiu kibiru, geriau grįžk. Pasakysiu anekdotą. Vyras iš vakaro susiruošia žvejybai. Ryte anksti atsikelia, išeina į lauką, bet lauke labai blogas oras. Lyja, sninga. Nusprendžia grįžti. Lipa vėl į lovą. Žmona jo klausia: „Čia tu, brangusis?“ Vyras sako: „Taip aš.“ O žmona atsako: „O mano kvailelis vyras žvejoti išėjo.“ Tai va kaip būna…“ – apie žvejo dalią filosofiškai dėstė Teofilis. Kad ir kaip ten būna anekdotuose ar realiame gyvenime, pašnekovas tikino, kad žvejyba visgi yra kaip liga, nuo kurios pasveikti neįmanoma. O juo labiau gyvenant ežerų krašte, kuriame ežerų panašiai tiek, kiek metuose dienų.
Pasibaigus pirmajam turui pakalbinome besistiprinančius žuviene vietinius žvejus iš Užtiltės kaimo: 17-metį Luką ir 13-metį Sigį. Vaikinai neslėpė, kad sekėsi silpnokai. Lukas pagavęs tik 3 žuveles. Bet vaikinukai tikėjosi, kad antras turas bus tikrai sėkmingesnis. Nors, atrodytų, vaikinai dar nepatyrę žvejai, bet Lukas jau turi kone 10 metų žvejybos patirtį. Mat tėčio išmokytas žvejoja nuo 8-erių. Jo draugas Sigis meškerę rankose laiko nuo 6-erių metų amžiaus. „Šiandien išlydint į varžybas namuose kažkas palinkėjo sėkmės. Turbūt todėl taip ir sekasi“, – nesėkmingo pirmojo turo baigties priežastis baigdamas pokalbį konstatavo Lukas.
Sutikome ir vieną dailiosios lyties atstovę, atvykusią į varžybas iš Rokiškio rajono Jūžintų miestelio. Virginija Pipinytė žvejoja jau per 30 metų. Šios varžybos jos gyvenime antrosios. Virginiją galima vadinti užkietėjusia žveje. Moteris su meškere rankose prie vandens telkinių traukia tiek žiemą, tiek vasarą. O ir laimikį ne tokį menką – 4 kilogramų lyną per savo žūklautojos stažą yra pagavusi. „Neturiu antros pusės, todėl ir žvejoti galiu. Nesilaikau prietarų, svarbiausia tik einant žvejoti neįsidėti iš namų žuvies. Jei įsidėsi, tai jau tikrai nieko nepagausi“, – tvirtai teigė žūklės varžybų dalyvė Virginija Pipinytė.
Sėkmė lydėjo molėtiškius
Taigi žūklės varžybos baigėsi sekmadienio popietę. Per abu žūklės turus žvejai dalyviai iš viso pagavo 52 kilogramus žuvies. Kai kuriems dalyviams, deja, tiesiogine šio žodžio prasme išsipildė palinkėjimas: „Nei žvyno, nei uodegos“. Keli svečiai iš Latvijos į krantą nuo Sartų ežero grįžo visiškai tuščiomis ar rankose nešdami vos kelis gramus sveriantį laimikį. Tačiau ir jie nebuvo nuskriausti. Be žvyno ir uodegos grįžusiems buvo įteikti paguodos prizai. Ypatingo dėmesio apdovanojimų metu sulaukė ir žūklės varžybose dalyvavusios moterys. Tris pirmas vietas užėmusios buvo apdovanotos ne tik taurėmis ir medaliais, bet ir specialiais prizais. Iš moterų geriausiai sekėsi Žanetai Lukštienei iš Molėtų. Antroje vietoje liko Danguolė Ramoškienė iš Anykščių. Trečioji vieta atiteko Virginijai Pipinytei iš Jūžintų. Apdovanota buvo ir didžiausią – 240 gramų – ešerį ištraukusi Raimonda Daškevičienė iš Molėtų. Atitinkamai pagerbti buvo vyriausias ir jauniausias varžybų dalyviai, taip pat šeimyninės rangos komanda – Rinkūnų šeima iš Molėtų. Vyrų kategorijoje pirmąją vietą, nugalėjęs varžovus poledinės žūklės varžybose „Un Sartų Dusetose 2017“, užėmė anykštėnas Dainius Vaitkūnas, pagavęs 2,876 kg žuvies. Antroje vietoje liko biržietis Dainius Ulevičius. Nors ir baimindamasis vietinių dusetiškių varžovų, vyras pagavo 2,737 kg žuvies. Trečioji vieta atiteko molėtiškiui Gediminui Šiukščiui, pagavusiam 2,129 kg žuvies. Nugalėtojams buvo įteikti prizinių vietų medaliai, taurės ir kitos vertingos dovanos.
Varžybų organizatoriai ir rėmėjai:
Zarasų rajono savivaldybė, LKSKA „Nemunas“, Asociacija „Bendruomenių renginiai“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Sartųir Gražutės regioninis parkas, UAB „Vasaknos“, UAB „Meškerinė“, UAB „Viralda“, Dusetų kultūros centras Dailės galerija, Erikas ir Daiva Čypai, žvejų klubas „Ešerys“, UAB „Romada“
Varžybos akimirkos
Varžybų teisėjai
Žuvienė, košė, arbata…
Antalieptės kaimo kapela „ Un Ta, Liepta“
Klebonas Stanislovas Krumpliauskas
Dešinėje vyriausias varžybų dalyvis Petras Vosilijus (80 m.) Biržai
Dešinėje jauniausias varžybų dalyvis Andris Kriauklis (12 m.) Latvija
Gausiausia šeima Rinkūnų (Molėtai)
Varžybų nugalėtojos
Iš dešinės V.Pipinytė (Jūžintai) , III Vieta
Žaneta Lukštienė (Molėtai), I vieta
Danguolė Ramoškienė (Anykščiai) II vieta