Sartai 2017 surinko apie 30000 žiūrovų.

Didįjį žiemos“ prizą vainikavo trasos rekordas

 

Šeštadienį į „Sartų 2017“ šventę susirinkę apie 30 tūkstančių žiūrovų nesiskirstė iki pat lenktynių, kurias pagal tradiciją vainikuoja batalijos dėl renginio iniciatorės, žemės ūkio ministerijos steigiamo „Didžiojo žiemos“ prizo, pabaigos. Neveltui jo laimėtojas laikomas nekarūnuotu lenktynių karaliumi. Iki kitų metų, iki kitų „Sartai 2018“ lenktynių.

Karšti žiūrovų aplodismentai, dūdų orkestro maršai ir lyg pagal užsakymą švelnus, žiemiškas oras. Visa tai lydėjo šeštadienio pavakarę finišavusių tradicinių ristūnų lenktynių „Sartai 2017“ pagrindinį herojų, uteniškį Egidijų Gudonį su Gardens Fairytale, kurie finišo liniją kirto su nauju trasos rekordu, 1609 metrų distanciją įveikę per 2 min. 00,165 sek.

Ankstesnis rekordas – 2 min. 00,775sek. – irgi priklausė tam pačiam E. Gudoniui, kai jis su Rodney Augustinu šį rezultatą užfiksavo 2014 metais.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas nugalėtojui įteikė pagrindinį lenktynių prizą ir pasveikino jį su nauju, rekordiniu pasiekimu.

Rekordas pagerintas tik keliomis sekundėmis dalimis, o tai rodo, kad jį pasiekti išties nelengva, todėl nenuostabu, kad jų tenka laukti kelis metus.

Antras šiame bėgime su Ladybird Va Benne per 2 min. 02,775 sek. finišavo Eimantas Klebauskas, prieš dvejus metus išsivežęs „Didįjį žiemos“ prizą, o trečiąją vietą užėmė Žydrūnas Vasilionka su Salsa De Goronne (2 min. 04,119 sek.)

Neblėstanti šventės trauka

Anksčiausiai, iki lenktynių pradžios likus dar daugiau nei dviem valandoms, Dusetose ėmė šurmuliuoti neatsiejama renginio sudėtinė dalis – varžybas lydinti mugė, kurioje šiemet dalyvavo itin gausus ūkininkų ir prekybininkų, tautodailininkų ir nacionalinių amatų puoselėtojų būrys, savo gaminiais tenkinęs ir net stebinęs ir įnoringiausio svečio skonį.

Mugės mąstą bene iškalbingiausiai liudija net trijų hektarų plotas, kuriame į savo paviljonus 
viliojo prekybininkai, amatininkai, kultūrinio paveldo puoselėtojai, o apetitą žadinantys garuojančių valgių ir gėrimų kvapai žiūrovus viliojo iš tolo. Tad lauktuvių tikrai buvo iš ko rinktis : pradedant įvairiais sūdytais, rūkytais, dar kadagio dūmais tebekvepiančiais skilandžiais, dešromis, duona ir sūriais, įvairiai paruošta žuvimi ar tradiciniais lietuviškais šakočiais ir baigiant moliniais puodais bei puodynėmis, unikaliais suvenyrais iš keramikos, kalvystės gaminiais ir net specialiais šiai šventei skirtais pinigais – sarčiais.

Mugės klegesys kiek aprimo, kai šventės vedėjai pakvietė į „Sartų 2017“ šventės atidarymą, kuriame lenktynininkus ir žiūrovus, linkėdami vieniems greitų sekundžių, o kitiems – įspūdingo reginio, sveikino Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis, žemės ūkio ministras B. Markauskas, Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas, šventės organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Darius Remeika, šventę rengiančios „Promoevents“ direktorius Darius Jonušis, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir kiti. 
Šventės vėliavą pakėlė prieš tai vykusių lenktynių nugalėtojas E. Klebauskas, o garbė uždegti lenktynių ugnį buvo suteikta varžybų vyriausiajam teisėjui Vidmantui Isodai.

Pirmasis bėgimas – dėl „Auga Group“ prizų

Nauji vardai kasmet papildo ne tik šių lenktynių dalyvių, bet ir rėmėjų bei pagalbininkų sąrašus. Šiemet savo prizą įsteigė ir AB „Auga Group“, dėl kurio varžėsi suaugusiųjų B reitingą turinčių žirgų važnyčiotojai.

Būtent varžytuvėmis dėl šio prizo iškart po šventės atidarymo prasidėjo ‚Sartų 2017“ lenktynės. 1609 metrų ilgio distancijos finišą pirmas su Pronto Ribb kirto daugkartinis šių lenktynių dalyvis ir rekordininkas, varėniškis Stanislovas Kėrys, įveikęs trasą per 2 min. 03,569 sek., o nugalėtoją apdovanojo bendrovės valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius.

Antrąją vietą prieš pat finišo liniją išplėšė Saulius Matulevičius su Citation Castelets, kuriam nepasisekė dar prieš startą, kai jo vežimėlio ratai sukibo su varžovo technika.

Antrasis prizininkas distanciją įveikė per 2 min. 06,382 sek. ir pranoko Juozą Kvakšį su Miražu (2min. 07,194 sek.)

Atkakli maratoninė kova

Iš devynių bėgimų septynių dalyviai su savo žirgais varžėsi 1609 metrų distancijose, o dviejų – varžybų maratonu laikomose 2400 ir 3200 metrų atkarpose.

2400 metrų distancijoje sportininkai varžėsi dėl „Linas Agro Group“ prizų. Čia sėkmė lydėjo Mindaugą Seržantą su Bucky Augustinu, įveikusį trasą per 3 min. 10,878 sek. Mindaugas aplenkė Vitą Lingytę, vadeliojusią Ratte Snake ir sugaišusią 3 min. 11,221 sek.

Pirmoji ant nugalėtojų pakylos užkopusi dailiosios lyties atstovė pranoko trečiąjį prizininką Tomą Vilūną, finišo liniją kirtusį per 3 min. 13,846 sek.

3200 metrų distancijoje sportininkai varžėsi dėl „Rokiškio sūrio“ prizų. Bendrovės valdybos pirmininkas Dalius Trumpa šiltai pasveikino šios rungties nugalėtoją iš Estijos, labai patyrusią važnyčiotoją Jeleną Fironovą, kuri su Danzel Eson ilgiausią varžybų programoje distanciją įveikė per 4 min.23,505 sek.

Beje, visą šios rungties nugalėtojų pakylą užėmė vien dailiosios lyties atstovės. Tai tikrai retas atvejis šių lenktynių praktikoje.

Antrąja vieta vėl džiaugėsi V. Lingytė, šįkart vadeliojusi Tosca De Cahanterne ir nugalėtojai pralaimėjusi tik kelias dešimtąsias sekundės (4 min.23,818 sek.).

Trečia liko Tatjana Martinsone iš Latvijos su Coming Heart (4 min.24,334 sek.)

Apetitas kyla bevalgant

„Pirmajame važiavime dėsiu visas pastangas, jungdamas ją su daugiamete patirtimi, o toliau jau bus kaip bus“, – dar prieš lenktynes kalbėjo vienas labiausiai patyrusių važnyčiotojų S. Kėrys.
Tačiau Stanislovas tai skelbė, ko gero, norėdamas jei ne užmigdyti, tai bent atbukinti varžovų budrumą. Pirmąja pergale pirmajame važiavime jis nesitenkino, o po trijų bėgimų savo sėkmę padvigubino, šįkart su Ingo Sanna laimėjęs ir Lietuvos vyriausybės įsteigtą „Eikliojo žirgo“ prizą. 1609 m. distanciją nugalėtojas nuskriejo per 2 min. 05,602 sek. ir aplenkė antrąją vietą užėmusį jauniausiąjį varžybų dalyvį, ukmergiškį Dainių Peredniką, su Viesulu sugaišusį trasoje 2 min.07,055 sek.

Trečias finišo liniją su Domino kirto Alvydas Banėnas (2min. 07,274 sek.)

S. Kėrys taip įsijautė į varžytuves, jog nedaug stigo, kad jis būtų laimėjęs dar vieną – Zarasų savivaldybės prizą. Tačiau čia jam už pirmąjį važiavimą atsirevanšavo J. Kvakšys, su Arėju įveikęs distanciją per 2 min. 08,664 sek.

Antras liko S. Kėrys su Favoritu (2min.08,867 sek.), o trečiąją vietą iškovojo Gedvilė Vinslauskaitė su Pivonija, finišavusi per 2 min.09,711 sek.

Seimo prizas – į Estiją

Lietuvos Seimo prizą į Estiją išsivežė dar vienas garsus svečias, vienas labiausiai patyrusių šios šalies vadeliotojų, Jevgenij Ivanov, prieš keletą metų Dusetų hipodrome laimėjęs ir „Didįjį žiemos“ prizą. Šikart Estijos sportininkas džiaugėsi ne tik Seimo pirmininko V. Pranskiečio įteiktu prizu, bet ir su Joker Tooma kirtęs finišo liniją per 2 min. 07,226 sek.

Dar vieną antrąją vietą laimėjo V. Lingytė, su Dixie Cass distancijoje sugaišusi 2 min. 09,930 sek. ir pranokusi Ž. Vasilionką, kuris su Defar Cass buvo trečias (2 min. 14,204 sek.)

Tačiau Žydrūną sėkmė lydėjo jau kitame bėgime, kai „Kasandros grupės“ sportininkas iškovojo Kūno kultūros ir sporto departamento prizą, su Eruptio Cass finišą pasiekęs per 2 min. 07,670 sek.

Žydrūnas pranoko Saulių Matulevičių su Elegance Cass (2min. 07,880sek.) ir trečiąją prizininkę, ukmergiškę Moniką Vinskutę su Gladiatoriumi (2 min. 10,320 sek.)

„Dusetų krašto“ prizą jo steigėjo, UAB „Vasaknos“ direktorius Algirdas Šiukščius įteikė bėgimo, kuriame lenktyniauta suaugusiais D reitingo žirgais, nugalėtojui Rolandui Ambrazevičiui, su Bellatrix Cass distanciją įveikusiam per 2 min. 9,241 sek. Rolandas sekunde aplenkė Renatą Pažūsienę su Vėlyviu ir trim sekundėm trečiąją prizininkę Emą Mosolkovaitę, kuri važnyčiojo Vesenij Luč.

Prezidento prizas jauniausiajam

Daugelis žiūrovų dar mena vieną ištikimiausių šios šventės gerbėjų, Prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską, kurio prizai puošia daugelio sportininkų trofėjų kolekcijas. 500 eurų vertės piniginis Prezidento prizas jauniausiajam lenktynių dalyviui įteiktas ukmergiškiui D. Perednikui, kuris vasarą švęs 17-ąjį gimtadienį.

Jau kelinti metai specialų prizą už tradicijų puoselėjimą ir džentelmeniškumą sporte bei gyvenime steigia lenktynių partneris, bravoras „Volfas Engelman“. Šįkart šis prizas įteiktas vyriausiajam vadeliotojui, daug nuveikusiam puoselėjant žirgų sportą ir garbingas varžytuves Edvardui Vinskui, liepos pradžioje švęsiančiam 67-erių sukaktį.
„Sartų lenktynės – ne eilinės žirgų varžybos ant ledo. Tai jau daugiau nei šimtmečio tradicijas turintis renginys, puoselėjantis ne tik sportinę dvasią, bet ir mums artimas džentelmeniškas vertybes. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šio renginio ir kartu kurti lenktynių tradicijas bei proginėmis „Volfas Engelman“ sąsagomis apdovanoti labiausiai nusipelniusius šio sporto entuziastus“, – sakė įmonės generalinis direktorius Marius Horbačauskas.

Žiemos šventės tradicijų pynė šeštadienį pasipildė dar viena atrakcija : pirmą kartą Lietuvoje surengtas parodomasis spidvėjaus važiavimas ant ledo. Kaune sukurtus elektrinius dviračius „Rocket Electric Bikes“ išbandė penkiskart šalies motokroso čempionas Regimantas Visockis ir kylanti žvaigždė Vytautas Sriubas.

Lietuvos sporto klubų asociacija Nemunas visų važiavimų nugalėtojams ir prizininkams įteikė prizus, medalius ir žirgams rozetes. 

 

Jums taip pat gali būti įdomu...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.