,,Palūšės ruduo 2018”

Bendruomeniškumą skatinantis sporto renginys ,,Palūšės ruduo 2018” vyko rugsėjo 15 dieną, nuo 9 ryto. Renginio vieta pasirinkta neatsitiktinai – tai pats Palūšės kaimo centras, netoli pagrindinio kelio, šalia Palūšės bažnyčios, Palūšės bibliotekos, visai šalia Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro. Renginio vieta labai gerai matoma keliautojams, o šioje vietoje vasarą šeštadieniais vyksta Palūšės turgelis.

 

Palūšės bažnyčioje 9 valandą buvo aukojamos Šv. Mišios už gyvuosius ir mirusius, kuriose dalyvavo Palūšės bendruomenės nariai, bičiuliai bei Palūšės svečiai.

 

Jau nuo ankstyvo ryto pradėjo rinktis mugės dalyviai šalia Palūšės amatų centro esančioje aikštelėje. Mugėje dalyvavo virš 15 prekybininkų. Mugė stebino asortimento gausa ir originaliais rankų darbo gaminiais: pintų krepšių, liaudies meninės drožybos darbų, medinių baldų, kaltinių kryžių, metalinės puošybos, riešinių, juvelyrikos papuošalų, žolynų arbatų, medaus ir bičių duonelės pasirinkimu, sūrių, rankų darbo puokščių, ir kt.

Buvo galima šiltai pabendrauti su Danguole Bukėnaite – žinoma Ignalinos krašto tautodailininke, kuri siuvanti ir liaudiškais raštais siuvinėjanti nuostabius drabužius, skaras, rankines, pagalvėles, įmantrias stalo puošmenas, suvenyrus.

Mugėje dalyvavo ir tautodailininkas, Nemuno kilpų regioninio parko produkto ženklo turėtojas – pinėjas Alfonsas Pajaujis siūlė iš vytelių pintus krepšius, nedideles kėdutes ir lauko baldų komplektus, medines duonines šio amato Alfonsas išmokė ir šeimos narius.

Mugėje dalyvavo ir kraštietis tautodailininkas Saulius Sveikauskas. Meninikas drožia stalo įrankius, rūpintojėlius, skulptūrėles, kryželius, kaukes, pirties reikmenis, kryžius. Dalyvauja rajoninėse mugėse, Saulius 2012 m. tapo parodos „Aukso vainikas“ laureatu.

 

Vyko mini edukacijos, parodant ir paaiškinant gaminio gamybos ypatumus.

Palūšės amatų centre visą vasarą veikė Reginos Šatkauskienės paroda ,,Žvilgsniai“. Renginmetu svečiai ir dalyviai galėjo pasigrožėti liaudies tapybos, akvarelės darbais. Kuklus parodos uždarymas sutapo su gražia bendruomenės švente.

Šachmatų turnyras prasidėjo 11 valandą pagal grafiką. Dalyvavo 5 žaidėjai: Michailas Špakovas, Vygantas Dilys, Algirdas Semaška, Benediktas Šatkauskas, Gediminas Šatkauskas. Turnyras, nors ir nereitinguojamas FIDE, tačiau vyko pagal FIDE taisykles, po dvi partijas po 7 min. be pridėjimo. Geriausiai sekėsi Michailui Špakovui, surinkusiam 7 taškus, antrąją vietą iškovojo Benediktas Šatkauskas surinkęs 4,5, trečioji vieta atiteko Vygantui Diliui surinkusiam 4,5 taško. Antros ir trečios vietos prizininkus lėmė koeficientas dėl laimėjimo prieš stipresnį varžovą. Algirdas Semaška surinko 4 taškus. Nugalėtojui atiteko Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „NEMUNAS“ įsteigta šachmatų turnyro nugalėtojo taurė, o prizininkai apdovanoti medaliais.

 

Šachmatų žaidimą išbandė ir keli norintys šventės dalyviai, kurie nenorėjo dalyvauti turnyre. Jie žaidė draugiškas partijas ir nagrinėjo situacijas. Buvo prisimintos ir aptartos kelios svarbios taisyklės – žaidžiama viena ranka, palietei-eik, rokiruotė prasideda karaliaus ėjimu. Kaip teigė Palūšės bendruomenės pirmininkas Gediminas Šatkauskas, – ,,Svarbu dalyvauti. Šachmatai – įdomi ir visapusė sporto šaka. Rezultatai nepasiekiami iškarto, tačiau nuoseklus darbas atneša rezultatus“. Šachmatų turnyru džiaugėsi daugkartinis rajono šachmatų čempionas, ignalinietis Michailas Špakovas – ,,šaunu, jog šachmatai yra nepamirštami, ir yra populiarinami Ignalinos rajone“. Ir tai neatsitiktinumas, šiemet ypatingo susidomėjimo sulaukė ir Palūšėje organizuotas šachmatų simultanas prieš M. Špakovą, kuriame dalyvavo 10 žaidėjų.

 

13 valandą prasidėjo oficialus šventės atidarymas. Buvo pagerbti Palūšės senoliai, šventę jubiliejus: Apolionija Brazauskienė, Vanda Rastenienė, Vilhelmina Spečienė. Žmonos Vandos Rastenienės apdovanojimą atsiimti atėjo vyriausias Palūšės gyventojas ir seniausias žvejys Stasys Rastenis. Senoliams gėles įteikė jaunoji Palūšės bendruomenės narė Saulė Gaspariūnaitė. O Palūšės senolei Apolionijai Brazauskienei dovanėlės buvo pristatytos į namus.

 

Šventės dalyvius sveikino Ignalinos seniūnijos seniūnas Jonas Polito, dabartinis Palūšės kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Šatkauskas, taip pat buvęs ilgametis Palūšės kaimo bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis. Pasidžiaugta Palūšės kaimo bendruomenės 10 metų veiklos jubiliejumi. Pasidalyta vykusių pagrindinių įsimintiniausių švenčių prisiminimais, įspūdžiais. Užsibrėžta didesnių tikslų – Palūšės stintelių šventės žinomumo didinimas. Palūšės bendruomenės pirmininkas G. Šatkauskas dėkojo dalyviams, dalijosi šių metų įspūdžiais ir džiaugėsi nauja scenos vieta: ,,tai dar vienas Palūšės amatų centro pastato terasos panaudojimas, tai labai jauki vieta. Dėkoju bendruomenės nariams už scenos papuošimą, taip pat Algiui Motiejūnui už sodo gėrybių ekspoziciją. Moliūgų dydis ir oranžinė spalva labai pagyvina rudens spalvas, ir tapo fotografijų-fotosesijų asmenukėms centru.”

 

Šventės metu buvo apdovanoti šachmatų turnyro nugalėtojai: Michailas Špakovas (1 vieta), Benediktas Šatkauskas (2 vieta), Vygantas Dilys (3 vieta). Nugalėtojui atiteko Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „NEMUNAS“ įsteigta šachmatų turnyro nugalėtojo taurė, o prizininkai apdovanoti medaliais.

 

Taip pat buvo prisiminta ir pasidžiaugta Palūšės bendruomenės nario Benedikto pergale 62-uoju ėjimu, 4 valandas trukusiame šachmatų simultane prieš didmeistrį Peter Heine Nielsen, vykusiame Vilniuje rugsėjo 2 d.

 

14 valandą startavo smiginio varžybos. Iš viso varžybose dalyvavo iš viso 26 dalyviai.

Smiginio varžybose pirmą vietą užėmė ignalinietis Valdas Šipkauskas, antrą Virgis Naruševičius, o trečia vieta pasidalino palūšietė Živilė Gaspariūnienė ir su žmona po Baltijos šalis keliavęs Vokietijos motoklubo narys vokietis Manfred. Nugalėtojui ignaliniečiui Valdui Šipkauskui atiteko Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „NEMUNAS“ įsteigta smiginio turnyro nugalėtojo taurė, o prizininkai apdovanoti medaliais.

 

Palūšės bendruomenė džiaugėsi svečio vilniečio Virgio Naruševičiaus laimėjimu smiginio turnyre. Virgio Naruševičiaus tėvas buvo Palūšės girininkijos pirmasis girininkas ir vienas iš Aukštaitijos nacionalinio parko steigėjų.

Labai šiltai sutiktas ir svečio iš Vokietijos laimėjimas. Pasidžiaugta, jog Vokietija labai artima Lietuvai ir vokiečiai sudaro pagrindinį turistų srautą Ignalinos rajone.

 

Dėl didelio susidomėjimo smiginio sporto rungtimi buvo nuspręsta smiginio turnyrą rengti ir Palūšės regatos metu.

Smiginio rungtyje taip pat dalyvavo Naujųjų Verkių bendruomenės nariai, o NVB tarybos narys Audrius Gaidelis Palūšės bendruomenei padovanojo knygų ir žurnalų.

 

Popietėje ir rungtynių metu grojo ir dainavo muzikantas Petras Bernatavičius iš Bėčiūnų. Skambėjo populiarios lietuviškos melodijos, sukosi šokėjų poros, taip pat susidarydavo ilgiausi rateliai.

 

Viso renginio metu buvo galima paragauti Palūšės žuvienės, kurios vietinis receptas yra įtrauktas į Lietuvos kulinarinio paveldo registrą.

 

Renginio metu veikė vaikų kampelis, kuriame vaikai galėjo piešti ir spalvinti. Taip pat šalia Palūšės amatų centro yra vaikų žaidimo aikštelė, kurioje vaikai sportavo.

 

Po varžybų, visi sporto rungčių dalyviai buvo pakviesti į visai šalia renginio vietos įsikūrusį Campus Viridis restoraną bendrai vakarienei. Dalyviai vieningai nusprendė ir skyrė aukščiausią įvertinimą restoranui Campus Viridis.

 

Netruko nei gero oro, nei įspūdžių sporto rungtyse. O prisiminimų akimirkų netrūks dar ilgai. Visi dalyviai džiaugėsi matydami tiek daug besišypsančių, gerai nusiteikusių bičiulių, dalyvaujančių smiginio turnyre. Akivaizdu, kad tokios šventės suartina visus.

 

Palūšės kaimo bendruomenė dėkoja:

Už paramą Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „NEMUNAS“, taip pat Ignalinos rajono savivaldybei.

Už informacijos sklaidą – regioninės spaudos atstovams ,,Nauja Vaga”, ,,Mūsų Ignalina”, Utenos diena,

Už nuolatinį palaikimą ir pagalbą – seniūnui Jonui Polito.

Už nuolatinę pagalbą, ypatingai ačiū – Palūšės bendruomenės nariams Algiui Motiejūnui, Irutei ir Arvydui Gudeliams, Živilei Gaspariūnienei, Saulei Gaspariūnaitei, Audriui Gaideliui, Danieliui Sakalauskui, Reginai Šatkauskienei, Onai Gaidelienei ir jos seserei Virginijai. Taip pat dėkojame visiems bendruomenės nariams.

Už Palūšės žuvienę – Palūšės bendruomenės nariui Arvydui Gudeliui ir jo pagalbininkams

Už puikų koncertą muzikantui Petrui Bernatavičiui

Taip pat visiems bičiuliams, kurie neabejingi Palūšės kraštui ir dalyvavo bendruomenės renginyje.

 

Organizatoriai ir rėmėjai:

Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „NEMUNAS“, Asociacija „Palūšės kaimo bendruomenė“, Ignalinos rajono savivaldybė, LR Žemės ūkio ministerija.

 

Informaciniai rėmėjai: ,,Nauja Vaga”, ,,Mūsų Ignalina”, www.utenosdiena.lt,  www.Ignalina.lt

 

Inf.

Gediminas Šatkauskas, Palūšės kaimo bendruomenės pirmininkas

Foto archyvas pasiekiamas čia: http://www.paluse.lt/palusesruduo2018.zip

 

Jums taip pat gali būti įdomu...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.