Kraštiečių suėjimo šventė paliudijo, koks gajus kiekvieno širdyje tėviškės ilgesys

Pirmoji „Kraštiečių suėjimo“ šventės diena

Kraštiečių suėjimo šventėJau aštuntą kartą dusetiškiai susirinko į kraštiečių šventę. Šiųmetinei buvo ruoštasi ypatingai kruopščiai ir atsakingai, nes norėta ją padaryti įspūdingesnę nei visada. Suprantama, tam reikėjo sutelkti tiek kultūros, tiek seniūnijos, bendruomenių bei rėmėjų ir partnerių pastangas. Net gamta talkino dusetiškiams. Visą birželį vos ne kiekvieną dieną daugiau ar mažiau pliaupęs lietus nuėjo kažkur kitur ir virš Dusetų abi šventines dienas švietė saulė. Tiesa, kiek vargino net trisdešimties laipsnių siekiantis karštis, bet nuo Sartų ežero dvelkianti vėsa jį šiek tiek sumažino.

Šeštadienį, jau dešimtą valandą ryto, daugelis skubėjo į Sartų hipodromą, kur vyko anglų grynakraujų žirgų lygiosios lenktynės. Po jų lenktyniavo stambieji žemaitukai. Šios lenktynės jokiu būdu neprilygo žiemą vykstančioms tarptautinėms, tačiau smagu buvo grožėtis bėgančiais žirgais ir dar kartą įsitikinti, kad Dusetos ir žirginis sportas vienas nuo kito neatsiejami.
Pasibaigus žirgų lenktynėms Dusetų kultūros centre Dailės galerijoje užsiregistravę šventės dalyviai ir svečiai rinkosi į salę. Čia visus pasveikino Zarasų rajono meras Arnoldas Abramavičius, mero pavaduotoja Stasė Goštautienė, kiti svečiai. Dusetų seniūnijos seniūnas Saulius Kėblys plačiai susirinkusiuosius supažindino su seniūnijos pasiekimais, ateities planais, spręstinais reikalais. Po to gausiam būriui rėmėjų įteiktos padėkos, vardiniai stiklo lašeliai, duonos kepalai, gėlės. Nepamiršo seniūnas paminėti ir to, kad prieš penkerius metus seniūnijoje išleistas pirmasis laikraščio „Dusetos“ numeris. Už tai didžiausia padėka „Utenio“ laikraščio vyr. redaktoriui, Dusetų krašto garbės piliečiui, nuolatiniam įvairių renginių rėmėjui Donatui Čepukui.
Kadangi lauke tvyrojo alinantis karštis, o kultūros centro salėje gaivino maloni vėsa, čia nutarta atidaryti ir Dailės galerijoje vykstančią Dusetų krašto menininkų kūrybos parodą “Galerijai l7”. Jos vadovas, dailininkas Alvydas Stauskas trumpai papasakojo apie per septyniolika galerijos gyvavimo metų nuveiktus darbus. Įspūdingas vien tas faktas, kad per šį laikotarpį Dusetų dailininkai įvairiose vietovėse surengė per du šimtus parodų. Pastaroji išskirtinė tuo, kad pirmą kartą vyksta naujose Dailės galerijos patalpose. Joje dalyvauja dvidešimt dailininkų iš Dusetų arba kuo nors susijusių su šiuo kraštu. Naujoje erdvėje paroda, menininkų kūriniai visiems paliko neišdildomą įspūdį.
Kol galerijoje susirinkusieji apžiūrėjo parodai pateiktus kūrinius, prie Kultūros centro gatvėje eisenai ėmė rikiuotis Panevėžio pučiamųjų orkestras „Garsas“ (vadovas Laimutis Raziūnas), šokėjos. Priekyje jų nerimaudami trypė du ristūnai žirgai su raiteliais. Tačiau pati didžiausia garbė – joti eisenoje pirmosioms – atiteko dvynukėms Viltei ir Miglei su poniais Joške ir Ogiu. Kai su muzika ir šokiais eisena pajudėjo pagrindine miesto gatve link Skulptūrų parko, ant šaligatvių stovėję žmonės, šventės vedėjo Untano iš Antazavės raginami, dėjosi prie kolonos ir nuotaikingai nusiteikę žygiavo kartu.
Skulptūrų parke šį kartą atsirado net dvi naujos skulptūros. Vieną jų, pavadintą “Debesėlis” , sukūrė bendraautoriai dusetiškis menininkas Eugenijus Raugas ir kraštietis, dirbantis Šiaulių universitete, Petras Rakštikas. Kitą skulptūrą „Smilga“ dusetiškiams padovanojo taip pat kraštietis, Šiaulių universiteto dėstytojas Rimvydas Daužvardis. Šiuo metu Dusetų skulptūrų parke jau puikuojasi trylika skulptūrų.
Žmonės, susirinkę gražiai sutvarkytoje Sartų ežero pakrantėje, ieškojo vietelės įsitaisyti jei ne didžiulių medžių pavėsyje, tai bent po skėčiais slėptis nuo karštos saulės ir stebėti ant pontoninio liepto vykstančius renginius. Lėtai banguojančio vandens fone įspūdingai atrodė net iš Žemaitijos atvykusio šokių kolektyvo „Riva“ atliekama programa, Zarasų karatė jaunuolių grupės „SHOTOKAN“ pasirodymas. Nemažai įspūdžių ir emocijų sukėlė seniūnijos seniūnaitijų bei svečių valčių paradas Sartų ežere. Kiekviena komanda stengėsi kuo įdomiau, išradingiau apipavidalinti savo valtį. Iš viso parade dalyvavo keturiolika valčių. Aštuoniose jų buvo seniūnaitijų komandos, vienoje – seniūnijos ir penkiose – svečių.
Daugelis žiūrovų nekantraudami laukė jau ketvirti metai rengiamo žmonų nešimo čempionato. Dusetiškiai pirmieji šalyje ėmė propaguoti šį renginį, o kai kurie čempionato nugalėtojai laimėjo prizines vietas netgi tarptautiniame čempionate. Šį kartą išbandyti savo jėgas nusprendė net dešimt porų. Didžiausio žiūrovų palaikymo sulaukė tie dalyviai, kurie sėkmingai įveikė nužymėtą trasą per kaip galima trumpesnį laiką. Diplomai, taurės, medaliai ir atitinkamas kiekis Kalnapilio alaus įteikti pirmą, antrą ir trečią vietas iškovojusioms poroms: Evelinai Merkytei ir Mariui Liepai, Laurai Aleksaitei ir Andriui Norvilai, Gintarei Stankevičiūtei ir Eivinui Vaikučiui. Pastarosios dvi poros iš Imbrado. Apdovanojimo sulaukė ir vyriausieji varžybų dalyviai Leonora Bukauskienė ir Almantas Raščiauskas.
Pasibaigus renginiams paežerėje, iškilminga eisena, grojant Panevėžio pučiamųjų orkestrui, patraukė į Pauliaus Širvio parką. Čia iškilmingai pagerbti ir įteiktos nominacijos labiausiai Dusetų kraštui nusipelniusiems žmonėms. Tarp jų Leonas ir Marytė Vaitkevičiai, Jonas ir Janė Grigėnai, Rima Simanavičienė, Aldona Žiliukienė, Renata Likauskienė, Viktoras Navickas. UAB „Vasaknos“ direktorius Algirdas Šiukščius apdovanotas garbės medaliu “Už nuopelnus Dusetų kraštui“. Medalį pašventino Dusetų bažnyčios klebonas kunigas Salvijus Pranskūnas, įteikė Zarasų rajono meras Arnoldas Abramavičius.
Po visų iškilmių, gerokai atvėsus orui, gausiai Pauliaus Širvio parke susirinkusiems žiūrovams koncertavo dainininkai Povilas Meškėla, Giedrė, grupė „Rondo“, kaimo kapela „Sadūnai“, dvi jaunimo grupės. Žavesį kėlė padangę nutvieskę šventiniai fejerverkai ir dvidešimt minučių trukusi ugnies misterija. Kalbinti dusetiškiai sakė, tokios puikiais renginiais gausios kraštiečių šventės Dusetose labai reikėjo.
Sekmadienį, gerai pailsėję, susitikę su draugais ir pažįstamais, kupini praėjusios dienos įspūdžių, dusetiškiai ir svečiai vienuoliktą valandą rinkosi į Dusetų švč. Trejybės bažnyčią, kur buvo aukojamos šv. Mišios už gyvus ir mirusius Dusetų krašto žmones. Po pamaldų, kas dar nebuvo pavargęs nuo šventinio šurmulio ir saulės kaitros, dalyvavo Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos stadione vykusiose Aukštaitijos kaimo bendruomenių krepšinio varžybose 3×3. Nežinia dėl kokios priežasties (manoma, dėl įkyrėjusios didelės kaitros) šį kartą susirinko, palyginus su praėjusiais metais, mažai komandų. Jei anksčiau buvo skaičiuojama komandos keliomis dešimtimis, tai šiais metais susirinko vos 14 komandų: iki 16 metų – 1, iki 18 metų – 2, šeimų – 5, daugiau kaip 18 metų – 6 komandos.
Rezultatai pasiskirstė taip: Šeimų grupėje I vietą iškovojo „Pusbroliai“ iš Antazavės. II vietą – „Laužadžiai“ iš Obelių. Trečioji vieta atiteko Cibulskių šeimai iš Dusetų. Grupėje vyresnių kaip 18 metų I vietą iškovojo jungtinė Utenos, Rokiškio ir Antazavės „Dusunduro“ komanda, II vietą laimėjo „ Narų“ komanda iš Utenos ir III – ioje vietoje liko „Antazavės“ komanda.
Savo pasirodymą demonstravo ir iš Rietavo atvykusi šokėjų grupė „Riva“. Jaunimui ypač patiko Superfly SLAMBALL (kamuolio dėjimas į krepšį atsispyrus nuo batuto).
Šventės organizatoriai – Dusetų seniūnija, seniūnijos ir parapijos santalka, sporto klubas „Ainiai“. Vozgėlių ir Sadūnų bendruomenės – sako esantys patenkinti renginiu. Svarbiausia užduotis – suruošti ilgam įsimenančią šventę – įvykdyta.

Eugenija BARSKEVIČIENĖ

Antroji „Kraštiečių suėjimo“ šventės diena

„Kraštiečių suėjimo“ šventės tęsinys rytojaus dieną ( 07.08. )buvo tęsiamas Dusetų šv. Trejybės bažnyčioje, kurioje buvo aukojamos šv. mišios už gyvus ir mirusius Dusetų krašto žmones. Bažnyčioje susirinko daug vakarykštės  šventės dalyvių, bei aplinkinių kaimų gyventojų. Visi išklausė labai nuoširdų, išsamų, labai sužavėjusį kunigo Salvijaus pamokslą, padėką visiems kraštiečiams. Nuostabios buvo skirtos šiam renginiui giesmės.

Po šv. mišių renginys persikėlė į kitą lygmenį, Dusetų K. Būgos gimnazijos stadioną, bei gimnazijos  kūno kultūros salę. Prasidėjo Aukštaitijos kaimo bendruomenių krepšinio varžybos 3×3. Nežinia dėl kokios priežasties ( manoma, dėl įkyrėjusios didelės kaitros )šį kartą susirinko ,palyginus su praėjusiais metais ,mažai komandų. Jei anksčiau buvo skaičiuojama komandos keliomis dešimtimis, tai šiais metais susirinko vos 14 komandų, iki 16 metų – 1, iki 18 metų – 2, šeimų – 5, virš 18 metų – 6 komandos.

Rezultatai pasiskirstė taip: Šeimų grupėje I vietą iškovojo „Pusbroliai“ iš Antazavės. II vietą „Laužadžiai“ iš Obelių. Ir trečia vieta atiteko Cibulskių šeimai iš Dusetų. Grupėje virš 18 metų I vietą iškovojo jungtinė Utenos, Rokiškio ir Antazavės“ Dusunduro“ komanda, II vietą laimėjo „ Narų“ komanda iš Utenos ir III – ioje vietoje liko „Antazavės“ komanda iš Antazavės.

Krepšinio šventę labai papuošė šokėjų grupė iš Rietavo „Riva“  ir Slam bolo komandos pasirodymai ant batuto.

Vytautas Čypas

Jums taip pat gali būti įdomu...