Tryliktoji Dusetų Kraštiečių šventė

Tryliktoji Dusetų Kraštiečių šventė

Liepos 1-2 d. dienomis Dusetose vyko tryliktoji kraštiečių šventė. Nuo pat ryto pylęs lietus neramino organizatorius, kad renginiuose bus mažiau žmonių nei įprasta, tačiau vis tik dargana nesugebėjo atbaidyti žiūrovų, pasiilgusių vienos didžiausios miesto šventės, susitikimų su senokai matytais giminėmis ir bičiuliais. Po pietų pragiedrėjus dangui sportinėse bei meninėse programose šurmulio netrūko.
Graži staigmena – rinktis į šventę ragino kviesliai, vežimaičiu pralėkę po Dusetas ir Užtiltę. Jie kvietė greičiau ristis iš lovų, nepamiršti pasiimti geros nuotaikos bei piniginių ir skubėti mugėn, įsikūrusioje prie Dusetų amatų centro. Amatininkai atvyko iš įvairių Lietuvos kampelių, sukviesti mugės organizatoriaus tautodailininko Eriko Čypo. Prekiaujančių nebuvo itin daug, tačiau išsirinkti gardėsių ar patinkantį meno kūrinėlį buvo iš ko – šviežiais kepiniais viliojo Dusetų „Kepyklėlės“ šeimininkai Dalia ir Artūras Samoiliukai, sultingais mėsos gaminiais – „Jautienos lankų“ pardavėjai, savo bitučių sunešto medaus paskanauti kvietė Dalia Vaitukaitienė. Mugės šeimininkai Daiva ir Erikas Čypai siūlė pasipuošti dukros Emilijos gamintais papuošalais su natūraliais žolynų inkliuzais ar pačios Daivos iš karoliukų suvytais elegantiškais kolje, o darbštuolis Erikas stebino pridrožęs gausybę įvairiausių medinių indų ir paukštukų, smagiai belinguojančių vėjyje. Kalvių kalvis iš Zarasų Renatas Žiliukas demonstravo originalius metalo dirbinius – nuo praktiškų namų ūkiui iki ažūrinių voratinklių ar nukaldintų gėlių namų interjerui. Tautodailininkė Regina Černiauskienė mugėn atvežė dekoratyvinių gėlių susuktų iš vytelių, o Teresės Miškinienės palapinėje akį traukė balaninių krepšių įvairovė. Abi meistrės atvyko iš Anykščių.
Nuo pietų iki pavakarės Pauliaus Širvio parke vyko Tarptautinės tradicinės Ežerų Krašto ir Dusetų seniūnijos virvės traukimo varžybos – Lietuvos virvės traukimo čempionato II etapas. Čempionato pradžioje dalyvius pasveikino Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir Lietuvos virvės traukimo federacijos vyriausias teisėjas Eugenijus Deksnys. Sportininkai iš Lietuvos, Latvijos galynėjosi iki pat pavakarės, kai kurie iš jų vėliau sudalyvavo Drakonų valčių varžybose. Šiemet pirmą kartą varžybose dalyvavo Dusetų komanda „Vasaknų Thoras“, kurią treniruoja Dusetų sporto klubo „Ainiai“ prezidentas Eugenijus Deksnys.
Mišrios 4X4 (keturios merginos ir keturi vaikinai) grupės 600 kg svorio kategorijoje laimėjo „Kristalas“ iš Kuršėnų (Šiaulių r.) Antra vieta atiteko „Gekonui“ iš Jonavos, trečia – Meškuičių komandai iš Šiaulių rajono.
Moterų grupės 540 kg svorio kategorijoje pirmą vietą iškovojo „Kristalas“, antrieji liko VTK „Vilniaus vilkas“, tretieji Meškuičiai.
Vyrų grupėje 680 kg svorio kategorijoje pergalę išplėšė Ventspilio „Velkonis“, antroji vieta atiteko VTK „Ąžuolas“ (Panevėžys), trečioji – Klaipėdos „Švyturiui“. 720 kg svorio kategorijoje atitinkamai: „Kristalas“, „Velkonis“, VTK „Ąžuolas“. 560 kg svorio kategorijoje laimėjo „Elniaragis“ (Rokiškio raj. Jūžintai), antra vieta „Meškuičiams“, trečia – „Meškuičiams 2“.
Visiems prizininkams buvo įteikti Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ medaliai.

14 val. Dusetų dailės galerijoje buvo atidaryta Dusetų krašto menininkų kūrybos jubiliejinė paroda „Galerijai dvidešimt dveji“. Savo darbus pristatė 26 dailininkai, skulptoriai, fotografai. Dusetų seniūnas Saulius Kėblys pasidžiaugė visais menininkais, garsinančiais šį kraštą, pasveikino galerijos direktorių Alvydą Stauską ir stiklo menininkus iš Panevėžio Indrę ir Remigijų Kriukus su įspūdingu laimėjimu neseniai vykusioje šiuolaikinio meno mugėje ArtVilnius’17. Apžiūrėję gausią parodą, visi rinkosi į Kultūros centro salę, kur išklausė seniūno pranešimą apie Dusetų miesto pasiekimus ir problemas, vizijas ir konkrečius planus. Po jo buvo apdovanoti šventės mecenatai ir rėmėjai, jiems įteikti atminimo suvenyrai. Artėjančios Lietuvos Valstybės dienos proga dusetiškius sveikino Zarasų rajono savivaldybės meras, šventės globėjas Nikolajus Gusevas. Atminimo dovana ir šiltais aplodismentais buvo pagerbtas Dusetų Garbės pilietis, Dusetų sporto klubo „Ainiai“ Garbės pirmininkas, ilgametis aktyvus visuomenininkas Vytautas Čypas. „Ačiū! Ačiū! Kiek dar galėsiu, stengsiuos, kad kitais metais būtų geras oras!“, – juokavo Vytautas.

LKSKA „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis džiaugėsi: „Malonu dalyvauti jūsų šventės renginiuose. Kiek galim, tiek prisidedam prie šventės organizavimo. Malonu matyti aktyvius žmones, gražėjančias Dusetas. Palinkėkim vienas kitam sėkmės!“
Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas įteikė ypatingą dovaną – Naująjį Testamentą – pagrindiniam rėmėjui UAB „Vasaknos“ direktoriui Algirdui Šiukščiui, kurio dėka bažnyčios šventoriuje nutiesti nauji takai. A. Šiukščius pasidžiaugė, kad jau daug metų UAB „Vasaknos“ ir dusetiškiai gražiai bendradarbiauja, randa sutarimą įvairiose veiklose.

Iškilmingą dalyvių eiseną į Sartų ežero pakrantę palydėjo pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ (dirigentas – Laimutis Raziūnas, šokių vadovė – Diana Čiobanu). Dusetiškiai ir jų svečiai galėjo iki vakaro stebėti įnirtingas Drakonų valčių lenktynes, Dusetose vykusias antrą kartą, ir ne mažiau azartiškas žmonų nešimo varžybas. Pastarosios Dusetose organizuojamos jau devintą kartą. Valčių varžybų nugalėtojus pasveikino olimpinis vicečempionas Jevgenijus Šuklinas. Graži staigmena – sportininkas medalį įteikė ir savo mamai, komandos „Afroditės“ (Visaginas) irkluotojai.
Žmonų nešimo varžyboms pasibaigus medaliai, taurės, diplomai ir dovanos įteikti šioms poroms: nugalėtojams Žymantei Simonaitytei ir Mariui Liepai iš Antazavės, antros vietos laimėtojams Dovilei Morkūnaitei ir Povilui Galiniui iš Dusetų bei šį kartą trečioje vietoje likusiems marijampoliečiams Neringai ir Vytautui Kirkliauskams. Atminimo dovanos įteiktos ir ketvirtoje vietoje atsidūrusiai porai – zarasiškei Elenai Nemlickaitei ir kėdainiškiui Laurynui Krasadomskui.
Kol suaugę labiau domėjosi varžybomis vandenyje ir sausumoje, vaikai būriavosi prie keturkojų augintinių, atvežtų iš Birutės Dapkienės (Kamajai) ūkio. Didesni galėjo pajodinėti ristūnais, mažesnieji poniukais. Ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai negalėjo atsispirti ypatingai mažo ūgio poniukės Emos ir švelniavilnės alpakos Markizo žavesiui.
Deja, dėl nepalankaus oro nepamatėme planuoto parasparnių pasirodymo.
Apdovanojus varžybų nugalėtojus, šventės vedėjo Untanioko (Antanas Laurinkevičius) raginami žiūrovai ir dalyviai suplūdo į P. Širvio parką. Seniūnui S. Kėbliui iškilmingai pakėlus vėliavą, pasisakė šventės svečiai. Susirinkusius pasveikino Visagino savivaldybės administracijos direktorius Sergej Mickevič. Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys negailėjo gerų žodžių Dusetų bendruomenei: „Jūsų bendruomenė yra gyva, kasmet suburianti vis daugiau žmonių, kasmet nešanti kažką naujo, pastebinti ir įvertinanti savus žmones.“ Administracijos direktorius pažadėjo, kad dusetiškiai savo mieste šiemet sulauks pokyčių – bus renovuota ambulatorija, rekonstruota bažnyčios varpinė.
Po svečių pasisakymo buvo pagerbti Dusetų krašto šviesuoliai. Medalis „Už nuopelnus Dusetų kraštui“ skirtas Janinai Onai Kaškauskienei. Liudai ir Gerardui Malažinskams įteikta nominacija už šeimos kultūrinį aktyvumą, Daliai ir Rimui Vaitukaičiams – už šeimos vertybių puoselėjimą, Dainorai Biliūnaitei – už kultūros sklaidą Dusetose, Modestui Stipinui – už dvasingumo puoselėjimą. Nominantus sveikino Panevėžio pučiamųjų orkestras. Vakaro programoje koncertavo Povilas Meškėla, ansamblis „Nerija“, Pasvalio kultūros centro Mikoliškio skyriaus kapela „Apynėlis“ ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvai bei grupė „Miledi“. Pirmąją šventės dieną užbaigė diskoteka ir spalvingi fejerverkai.

Liepos 2-ąją Dusetų Švč. Trejybės bažnyčioje vyko Šv. Petro ir Povilo atlaidai bei aukotos Šv. Mišios už Dusetų krašto žmones.
Po pamaldų Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos sporto salėje sužaistos Aukštaitijos kaimo bendruomenių krepšinio varžybos 3×3. Šiais metais dalyvavo 14 komandų. Šeimų grupėje I vietą iškovojo „Bičiuliai“ iš Utenos, II vietą – „Gyliai“ iš Dusetų, trečioji vieta atiteko Cibulskių šeimai iš Dusetų. Žaidėjų iki 16 m. grupėje laimėjo „Laukinių“ komanda iš Utenos. Iki 18 m. grupėje pirmoji vieta atiteko „Utenai“, antroji „Ąžuolui“, trečioje liko „Elitas“. Virš 18 m. grupėje nugalėjo dusetiškių komanda „Emilija“, antra liko „Antazavė“, trečia vieta atiteko „Bičiuliams“ iš Utenos. Ketvirtoje ir penktoje – Dusetų „Gyliai“ bei „7 ežerai“ iš Zarasų.
Sutelkus visas seniūnijos, bendruomenių, kultūros darbuotojų, rėmėjų ir partnerių pastangas, tryliktoji Kraštiečių šventė pavyko puikiai. Ypatingai tuo džiaugėsi Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos pirmininkė Aldona Žiliukienė, tik šįmet išrinkta į šias pareigas. Tad jai tai buvo savotiškas egzaminas, kurį ji puikiai išlaikė!

2 Dalis.

Dusetų kraštiečių šventėje – tradicinėmis tapusios varžybos

Penktus metus iš eilės vykstantys Lietuvos virvės traukimo čempionatų etapai bei trečius metus vykstančios tarptautinės tradicinės Dusetų seniūnijos taurės varžybos – neatsiejama šventės dalis. Tryliktojoje miestelio šventėje, savo jėgas miestelio gyventojai bei svečiai galėjo išbandyti ir kiek paprastesnėse sportinėse varžybose, tokiose kaip „Drakonų valčių irklavimas“ bei „Lietuvos žmonų nešimo čempionatas“.

Pirmoji, Dusetų kraštiečių šventės diena, startavo su virvės traukimo varžybomis. Iš viso varžybose dalyvavo 11 komandų: 2 komandos iš Latvijos, 1 iš Vilniaus, Šiaulių rajono, Panevėžio rajono, Klaipėdos, Jūžintų, Vasaknų, Jonavos bei dvi komandos iš Meškuičių. Dusetų seniūnijos taurę iškovojo komanda „Kristalas“, antri liko svečiai iš Jonavos, o trečioji vieta atiteko komandai „Meškuičiai“. Moterų pogrupyje (svorio kategorija iki 540 kg), pirmąją vietą laimėjo merginos iš Šiaulių rajono, antroji vieta atiteko VTK „Vilniaus Vilkas“ komandai, garbingąją trečią vietą užėmė merginos iš Meškuičių. Vyrų kova buvo kiek aršesnė. Svorio kategorijoje iki 720 kg, po įtemptos kovos, pirmąją vietą laimėjo komanda „Kristalas“, antri liko svečiai iš Latvijos, o trečiąja vieta džiaugėsi vyrai iš Panevėžio rajono. Svorio kategorijoje iki 680 kg pirmąją vietą negailestingai pasiglemžė Latvijos „Velkonis“, antri liko VTK „Ąžuolas“, na o tretieji – svečiai iš pajūrio. Bene daugiausiai emocijų sukėlusi kova vyko tarp mažiausių – svorio kategorija iki 560 kg. Čia pirmąją vietą iškovojo kaimynai iš Jūžintų, o likusias dvi vietas pasidalino komandos iš Meškuičių. Virvės traukimo varžybas vainikavo garbių svečių sveikinimai bei apdovanojimai, kuriuos sportininkams įteikė Lietuvos virvės traukimo federacijos prezidentas Antanas Gricius, Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas bei kiti garbūs svečiai.

Šventei įsibėgėjus, gyventojai ir svečiai buvo pakviesti dalyvauti antrus metus vykstančiose „Drakonų valčių irklavimo varžybose“. Šis sportas yra puiki alternatyva šventei – irklavimui nėra jokio amžiaus cenzo ar fizinių apribojimų, tad dalyvauti galėjo kiekvienas norintis. Varžybų tikslas – kuo greičiau apiplaukti paskirtą distanciją, dešimties žmonių komandoje. Varžybose buvo išskirtas moterų pogrupis, kuriame pirmąją vietą iškovojo šiuo sportu užsiimančios „Afroditės“, antrąja vieta džiaugėsi „Koktito“ merginos, na o trečioji vieta atiteko komandai pavadinimu „Turbo mamos“. Kitas pogrupis buvo vyrų ir mišrių komandų. Čia pirmą vietą laimėjo greičiausiai atplaukusi komanda iš Visagino, antroji liko mišri „Koktito“ komanda, tretieji – „Vyrai“ iš Južintų. Drakonų valčių irklavimo varžybų nugalėtojus medaliais papuošė pats olimpinis irklavimo vicečempionas Jevgenijus Šuklinas.

Paskutinėms drakonų valtims plaukiant į krantą, startavo tradicinis „Lietuvos žmonų nešimo čempionatas“. Greičiausiai atbėgusi ir iškovojusi pirmąją vietą pora – Žymantė Simonaitytė ir Marius Liepa iš Antazavės. Antrieji liko, pirmą kartą dalyvavę – kraštiečiai Dovilė Morkūnaitė ir Povilas Galinis, trečia vieta džiaugėsi daugkartiniai šios sporto šakos čempionai marijampoliečiai Neringa ir Vytautas Kirkliauskai. Pasibaigus čempionatui, laimėtojai lipo ant pakylos ir buvo apdovanoti. Atminimo dovanos taipogi įteiktos ir ketvirtais likusiems zarasiškei Elenai Memliukaitei bei kėdainiškiui Laurynui Krasadomskiui.

Antrąją miestelio šventės dieną pasitiko rudeniškas oras, kuris šiek tiek pakeitė sportinių varžybų planus. Iš dviejų – Aukštaitijos krepšinio 3×3 ir Aukštaitijos parko tinklinio varžybų- įvyko tik krepšinio. Dalyvavo komandos iš Utenos, Zarasų, Antazavės, Avilių bei Dusetų. Pogrupyje iki 18m. pirmąją vietą iškovojo Utenos komanda, antrieji liko komanda „Ąžuolas“, treti – „Elitas“. Pogrupyje iki 16m. dalyvavo tik viena komanda iš Utenos, todėl jie ir pasipuošė pirmosios vietos medaliais. Vyresnių žaidėjų komandų vietos pasiskirstė taip: pirmąją vietą iškovojo komanda iš Dusetų, antrąją – kaimynai iš Antazavės, o treti liko žaidėjai iš Utenos.

Gintarė Ruzgaitė

Vilija Visockienė

Šventės globėjas:

Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas

Šventės mecenatai:

Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Gazimpeksas“, UAB „Vasaknos“

Šventės pagrindiniai rėmėjai:

UAB „Vasaknų dvaras“, UAB „Elektros įranga“

Šventės rėmėjai:

UAB „Švyturys-Utenos alus“, UAB „Keljeras“, UAB „Tristata“, UAB „Lašų duona“, UAB „Lauros gėlės“, UAB „Olifėja“, ŽŪB „Aptarnavimas“, ŽŪB „Bočiai“, UAB „Svaita“, UAB „Tvirta“, AB „Rokiškio sūris“, UAB „Govilis“, UAB „Langaza“, UAB „Dauniškis“ ir KO, UAB „Utenos prekyba“, Zarasų miškų urėdija, Asociacija „Bendruomenių renginiai“, Kaimo turizmo sodyba „Pasartėlė“, Kaimo turizmo sodyba „Anūkėlis“, Sodyba „Smalvos“.

Individualūs rėmėjai:

Loreta ir Algimantas Kundrotai, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Maja ir Dalius Barzdai, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Vilma ir Valdas Pupeikiai, Vytautas Klimavičius, Saulius Fainas, Leonora Bukauskienė ir Almantas Raščiauskas, Olga Ludziš, LR Seimo narys Algimantas Dumbrava.

Šventės informaciniai rėmėjai:

„Ūkininko patarėjas“, „Utenis“, „Zarasų kraštas“, „Gimtasis Rokiškis“, „Dusetos“, www.zarasai.lt, www.dusetukrastas.lt

Šventės partneriai:

Lietuvos virvės traukimo federacija, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, Dusetų seniūnijos seniūnaičiai, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Brogiškių kaimo bendruomenė, Rokiškio sporto centras, Sadūnų kaimo bendruomenė, Vosgėlių kaimo kartų bendruomenė, Zarasų sporto centras, Aeroklubas „Orlėkis“.

Šventės organizatoriai:

LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Zarasų rajono Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Sartų ir Gražutės regioninis parkas.

Jums taip pat gali būti įdomu...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.