Sartai 2018

 

 

Uteniškis Egidijus Gudonis apgynė titulą

 

Šeštadienio popietę Dusetose finišavo tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ,,Sartai 2018“, kurias organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe ir LKSKA „Nemunas“. Šventė šiemet buvo įtraukta į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą.

 

Lenktynėse dalyvavo 75 eiklieji ristūnai, kuriuos tramdė 31 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkas.

 

Bemaž visi bėgimai, kurių lenktynių programoje buvo 8, pasižymėjo aštria, nekompromisine kova.

 

Tačiau kelios dešimtys tūkstančių žiūrovų Dusetų hipodrome labiausia laukė paskutiniojo važiavimo, kurio dalyviai kovėsi dėl garbingiausiojo apdovanojimo – Didžiojo žiemos prizo. Jį  tradiciškai steigia lenktynių organizatorė, žemės ūkio ministerija. Šis prizas pagrįstai laikomas visų lenktynių ašimi, o jo laimėtojas – nekarūnuotu lenktynių karaliumi. Iki kitų metų, iki kitų „Sartai 2019“ lenktynių.

Visų bėgimų nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti LKSKA „ Nemunas“ prizais, medaliais ir žirgai rozetėmis.

Karštais žiūrovų aplodismentais buvo sutiktas pernykščių lenktynių laimėtojas, uteniškis Egidijus Gudonis, kuris su tuo pačiu GardensFairytale ir šiemet pirmas kirto finišo liniją.

 

Tiesa, pernykštis rekordinis pasiekimas, kai 1609 metrų distancija buvo įveikta per 2 min. 00,165 sek., šiemet liko nepagerintas, tačiau nugalėtojo užfiksuotas laikas 2 min. 01.382 sek. byloja apie šio sportininko ir žirgo tandemo stabilumą.

 

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas šiltai pasveikino nugalėtoją ir įteikė jam pagrindinį lenktynių prizą.

 

Antras šio bėgimo finišą su Tosca de Chanterne kirto irgi uteniškis Žydrūnas Vasilionka (2min. 04,164 sek.), o trečias – Eimantas Klebauskas su Ingo Sanna (2 min. 04,184 sek.)

 

Šventiška šventės uvertiūra

 

Tapo jau įprasta, jog Sartų šventės šurmulį pradeda ne pirmasis ristūnų bėgimas ir net ne ovacijos jo laimėtojui.

 

Pirmieji šventę paskelbė nacionalinių amatų puoselėtojai ir tautodailininkai, ūkininkai ir prekybininkai. Iki lenktynių pradžios likus daugiau nei dviem valandoms Dusetose ėmė šurmuliuoti neatsiejama renginio sudėtinė dalis – varžybas lydinti mugė, kurioje iš anksto vietas užsisakė itin gausus nacionalinio kultūrinio paveldo ir amatų puoselėtojų būrys, savo gaminiais stebinęs ir įnoringiausią svečią.

 

Mugės mąstą iškalbingai liudija net trijų hektarų plotas, į kurį lankytojus viliojo prekybininkai, o apetitą žadinantys  garuojančių valgių ir gėrimų kvapai žiūrovus viliojo iš tolo. Tad dėl lauktuvių neteko sukti galvos – pradedant įvairiais sūdytais, rūkytais, dar kadagio dūmais tebekvepiančiais skilandžiais, dešromis, duona ir sūriais, įvairiai paruošta žuvimi ar tradiciniais lietuviškais šakočiais ir baigiant moliniais puodais bei puodynėmis, unikaliais suvenyrais iš keramikos, kalvystės gaminiais ir kitais tik čia randamais siurprizais.

 

Renginio uvertiūrą savitomis spalvomis papildė net trylikos liaudies kapelijų, folklorinių ansamblių muzikantai iš Lietuvos ir Latvijos miestų ir miestelių.

 

„Sartų 2018“ šventės atidaryme bei prieš tai vykusioje spaudos konferencijoje sportininkus ir žiūrovus, linkėdami vieniems greitų sekundžių, o kitiems – įspūdingo reginio, sveikino žemės ūkio ministras B.Markauskas, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, šventės organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Saulius Savickis, šventę rengiančios „Promoevents“ vadovas Darius Jonušis, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Dusetų klebonas Stanislovas Krumpliauskas ir kiti. Lietuvos respublikos žemės ūkio ministerijos padėkos raštais už visuomeninę ir kultūrinę veiklą buvo apdovanoti Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas.

 

Šventės vėliavą pakėlė pernykščių lenktynių nugalėtojas ir trasos rekordininkas uteniškis E. Gudonis, o garbė uždegti šventės ugnį buvo suteikta vyriausiam teisėjui RomalduiPikauskui.

 

Zarasiškių prizas – K. Trotai

 

Sportines batalijas Dusetose šeštadienį pirmieji pradėjo suaugusių B reitingo žirgų vadeliotojai, kovęsi dėl varžybų šeimininkų – Zarasų savivaldybės prizo.

 

Meras N. Gusevas jį įteikė patyrusiam sportininkui Kaziui Trotai, kuris su KourosBroline 1609 m. distancijoje sugaišo 2 min. 05,902 sek.

 

Antras su RaiseHand finišo liniją kirto Ž.Vasilionka (2 min.06,359 sek.), o trečias –Juozas Kvakšys su Miražu, distanciją baigęs per 2 min. 06,510 sek.)

 

Dėl Linas Agro Group prizo lenktynininkai varžėsi ilgiausioje šių varžybų programoje – 2400 metrų distancijoje.Šis prizas, kurį nugalėtojui įteikė AB Linas Agro Group generalinio direktoriaus pavaduotojas Andrius Pranckevičius, iškeliavo į Estiją. Vienas geriausių šios šalies važnyčiotojų Jevgenijus Ivanovas su Asko Q ryškiai dominavo trasoje ir distancijoje sugaišo 3 min. 12,789 sek.  

 

Antras liko Mindaugas Seržantas su Bucky Augustinu (3min.14,157 sek.), o trečias – latvis Maris Ežmalis su GabrielHeel (3min. 14,709 sek.)

 

Labai atkakli kova vyko dėl Lietuvos vyriausybės „Eikliojo žirgo“ prizo, kurį po dramatiškos kovos laimėjo Alvydas Banėnas su Felicija, 1609 m trasoje sugaišęs 2 min. 062 sek.

 

Kovos įtampą bene iškalbingiausiai liudija tik 5 tūkstantosios sekundės, kurių iki aukščiausiojo nugalėtojų pakylos laiptelio stigo antrąją vietą iškovojusiam Dainiui Perednikui, vadeliojusiam Gala.

 

Trečias liko dar vieną prizinę vietą iškovojęs J. Kvakšys, šįkart su MoonLightStar distanciją įveikęs per 2 min. 12,700 sek.  

 

Žmona neliko skolinga vyrui

 

Antrojo važiavimo laimėtojui J. Ivanovui neliko skolinga ir jo žmona Jelena Fironova, į Estiją išsivežusi Kūno kultūros ir sporto departamento prizą. Ji su DanzelEson 1609 m distanciją įveikė per 2 min. 07,694 sek. ir pranoko antrąją ir trečiąją vietą užėmusius Latvijos sportininkus Sandrą Soikonę ir M. Ežmalį.

 

Aštuoni važnyčiotojai varžėsi dėl AB „AUGA ekologinio važiavimo“ prizo, o didžiausia sėkmė čia lydėjo Gintarą Radzevičių, kuris su Delavaru distanciją įveikė per 2 min. 04,662 sek. Nugalėtoją pasveikino ir prizą įteikė AB „Auga Group“ valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius.

 

  1. Radzevičius pranoko antrąją vietą laimėjusį Algį Vilkinį (Favoritas, 2 min. 04,846 sek.) ir trečioje likusią Gedvilę Vinslauskaitę (Pivonija, 2min. 05,198 sek.)

 

Dėl tradicinio „Dusetų krašto“ prizo, kurį jau daugel metų steigia UAB „Vasaknos“, šįkart varžėsi septyni važnyčiotojai, o prizą iš bendrovės direktoriaus Algirdo Šiukščiaus rankų atsiėmė nugalėtoja tapusi Renata Pažusienė, su Arėju distancijoje užtrukusi 2 min. 10,374 sek. ir pranokusi Janį Ruškulį su Hipnozu (2min. 10,630 sek.) ir E.Klebauską, vadeliojusį Partos (2min. 11,246 sek.)

 

AB „Rokiškio sūris“ prizą laimėjo Saulius Matulevičius, su EleganceCass 1609 m distanciją įveikęs per 2 min. 05,508 sek.

 

Saulius pranoko antrosios vietos laimėtoją A. Banėną (Euro Star, 2 min. 06,399 sek.) ir trečiąją vietą iškovojusią Moniką Vinskutę, vadeliojusią Gladiatorių (2min. 07,071 sek.)

 

Pagerbti vyriausias ir jauniausias

 

Neliko be dėmesio ir vyriausias bei jauniausias lenktynių dalyviai.

 

„Volfas Engelman“ specialus prizas už ristūnų žirgų sporto puoselėjimą ir džentelmeniškumą sporte įteiktas 67-erių Edvardui Vinskui, o jauniausias, septyniolikmetisvadeliotojas DainiusPerednikasapdovanotas šiomis lenktynėmis itin gyvai besidomėjusio Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko 500 eurų prizu, kurį įsteigė Lietuvos socialdemokratų partija.

 

Lenktynių „Sartai 2018“ nugalėtojų garbės pakyla

 

Prizo pavadinimas          Distancija           Laimėtojas                       Žirgas                                           Laikas  

 

Zarasų savivaldybės

prizas1609 m.        K. TrotaKourosBroline2min.05,902 sek.

 

Linas Agro Group prizas   2400 m.J. IvanovAsko Q                    3min.12,789 sek.

 

Eikliojo žirgo prizas       1609 m.           A. Banėnas Felicija     2min.12,062 sek.

Kūno kultūros ir sporto      1609 m.             J. FironovaDanzelEson2min.07,694 sek.

departamento prizas

 

AB „Auga ekologinis

važiavimas“ prizas            1609 m.             G. Radzevičius             Delavaras                    2min.04,662 sek.

 

Dusetų krašto prizas         1609 m.             R. Pažusienė      Arėjas                                     2min.10,374 sek.

Rokiškio sūrio prizas         1609 m.             S. Matulevičius           EleganceCass 2min.05,508 sek.

 

Didysis žiemos prizas       1609 m.             E. Gudonis GardensFairytale            2 min.01,382 sek.

Renginio akimirkos 

 

 

Jums taip pat gali būti įdomu...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.