Šimonių girioje Svėdasuose bėgikai pagerbė žuvusių partizanų atminimą

Svėdasuose devintą kartą buvo surengtas pagarbos bėgimas, skirtas Algimanto apygardos partizanams, kovojusiems už Lietuvos laisvę, atminti.

Virš 100 bėgikų susirinko Šimonių girioje, kur 1949 metais lapkričio 1 d. prie bunkerio žuvo septyni laisvės gynėjai.

Pagrindinis šio prasmingo bėgimo organizatorius – anykštėnas Vladas Pajarskas, kurio tada 26-erių brolis Albinas Pajarskas-Bebas, apygardos štabo viršininkas, buvo tarp septynių išduotų ir žuvusių Algimanto apygardos partizanų.

Kaip teigė V. Pajarskas, prieš devynerius metus šis jų surengtas pagarbos bėgimas Šimonių girioje tapo pirmuoju bėgimu pokario rezistencijai Lietuvoje paminėti.

Šiemetinį pagarbos bėgimą Svėdasuose padėjo surengti Lietuvos kaimo sporto ir  kultūros asociacija “Nemunas” bei Anykščių kūno kultūros ir sporto centras.  Pastarojo direktorius Arvydas Krikščiūnas pats dalyvavo bėgime.

Bėgikams linkėjo pažinti Lietuvos istoriją

 

Per iškilmingą bėgimo atidarymą buvo uždegtos žvakutės prie partizanų žūties vietos, Svėdasų krašto istorikas Raimondas Guobis bėgikus supažindino su Aukštaitijos partizanų judėjimu ir jų pagrindiniu centru Anykščiais.

Bėgikams jis linkėjo pažinti istoriją, kadangi jos pažinimas – tai tikras kelias į šviesų ir viltimi paženklintą rytojų.

„Šitie vyrai, prie kurių bunkerio esame susirinkę, irgi tikėjo gražia Lietuvos ateitimi bei už ją atidavė savo gyvybes.

Jie buvo jauni, po 20 ir daugiau metų. Kai Lietuvą užėmė okupantai, jie kažkur nesislėpė, nebėgo į tolimas šalis, o apsiginklavo ir priešinosi prieš neteisybę, prieš tuos, kurie užėmė, trypė mūsų šalį ir istoriją, norėjo įskiepyti savo atneštą dvasią.

Linkiu pažinti Lietuvos istoriją, būti gerais patriotais, vertais didvyrių atminimo, o bėgimo trasose siekti pergalių“, – kalbėjo šis garsus Anykščių kraštotyrininkas, organizavęs daug puikių žygių jaunimui istorinėmis, partizanų kovas menančiomis vietomis.   

Varžybų vyr. teisėjas, Vilniaus S. Nėries gimnazijos fizinio ugdymo mokytojas Egidijus Karalius pridūrė, kad šio sportinio, pilietinio, istorinio pažintinio renginio tikslas – pagerbti pokario rezistenciją visoje Lietuvoje, stiprinti patriotinį nusiteikimą, gebėjimą sieti darbą bei poilsį su fiziniu aktyvumu ir pagarba tėvynei.  

Kaip ir ankstesniais metais, startas buvo duotas Šimonių girioje prie Priegodo ežero, prie septynių Tėvynės gynėjų žuvimo vietos.

Pagarbos bėgime atskirų amžiaus grupių nebuvo. Lenktyniauta 1,5 km ir 7,7 km distancijose, kuri nusidriekė pro penkis partizanų bunkerius.

Šeima iš Upninkų laimėjo dvi taures   

Labai sėkmingas pagarbos bėgimas buvo iš Anykščių kilusiems fotografei Lidijai ir kariškiui Tomui Krivickams, dabar gyvenantiems Jonavos rajone Upninkuose.

1,5 km distancijoje Lidija tapo nugalėtoja (6 min. 11 sek.), o Tomas užėmė antrą vietą, vos 8 sek. pralaimėjęs Eimantui Meškauskui iš Troškūnų (5:01).  

„Vyras labai norėjo išbandyti savo jėgas, tai jį palaikydama irgi panorau dalyvauti.

Jau kitą dieną bandysime jėgas trečiajame Utenos hipodromo maratone, tai šis pagarbos bėgimas mums abiem buvo gera treniruotė.

28-erių mano vyras Tomas bėgioja jai seniai, o aš penkerius metus esu jėgos trikovininkė, svorio kategorijoje iki 84 kg pasiekiau porą Lietuvos rekordų.

Dabar mano mėgstamoje sporto šakoje nėra varžybų, tai turiu puikią progą pasiieškoti kitos aktyvios veiklos.

Pagarbos bėgime pirmą kartą dalyvavau prieš penkerius metus, bet nugalėti pavyko tik šiemet.

Nebuvo lengva laimėti, reikėjo labai stengtis, nes varžovės man visą laiką kvėpavo į nugarą“, – savo pergale džiaugėsi 25-erių L. Krivickienė.

Ji distancijoje aplenkė prizininkėmis tapusias Mortą Pupkytę iš Troškūnų (6:37) ir vilnietę Viktoriją Bilotę (6:49).  

Vyrų grupėje greičiausiai 1,5 km distanciją greičiausiai įveikė Eimantas Meškauskas iš Anykščių rajono Andrioniškio seniūnijos Sudeikių kaimo.

Šis Jono Biliūno gimnazijos dvyliktokas bėgioja trečius metus, tačiau jo aistra – gimnazijos treniruoklių salėje augintis raumenis.

„Kačialka“ netrukdo bėgioti, o tik padeda stiprinti kojas. Tai buvo mano trečiasis bėgimas šiais partizanų takais: pirmą sykį dalyvaudamas užėmiau antrą vietą, o praėjusiais ir šiais metais tapau nugalėtoju.

Labai įdomu bėgti miško takais, kur partizanai atidavė savo gyvybes už mūsų laisvę, buvo stiprūs varžovai. 

Treniruočių salėje irgi sekasi gerai, jau iškeliu 100 kg sveriančią štangą. Noriu būti stiprus, nes noriu studijuoti Policijos mokykloje“, – po finišo mintimis pasidalijo E. Meškauskas.    

Trečias šioje distancijoje buvo vilnietis Martynas Gustas (5:39).

Biatlonininkas lenkia bėgikus

7,7 km distanciją greičiausiai įveikė pirmą sykį šiame bėgime dalyvavęs  Lietuvos jaunių biatlono rinktinės kandidatas,  Anykščių Jono Biliūno gimnazijos vienuoliktokas Mikas Vildžiūnas (31:10).

Šešerius metus biatlono pratybas lankantis anykštėnas dabar rengiasi kitais metais sausio pabaigoje Italijoje įvyksiančiam Europos jaunimo olimpiniam žiemos festivaliui.

Šiemet jis dalyvavo treniruočių stovyklose Estijoje, o šį antradienį vyks toliau treniruotis į Italiją.

„Nors dabar tapau nugalėtoju, tačiau viduryje distancijoje nuovargis smarkiai pakirto kojas.

Netgi norėjau pasitraukti iš trasos, bet vis dėlto nepasidaviau, iškentėjau, įjungiau antrąjį kvėpavimą“, – apie bėgimą mintimis pasidalijo M. Vildžiūnas.

Su pergale savo mokinį pasveikino jo treneris Bronius Vitkūnas.

„Yra talentas dirbti, su kuriuo negimstama, bet kurį išugdai. Tas talentas labiausiai išryškėja ne vaikų, bet vyresniųjų sporte.

Tie, kurie sugeba ir gali dirbti ilgai bei nuobodžiai, tie ir rezultatą pasiekia. Mikui bus įtempta ši žiema, bus daug treniruočių stovyklų ir varžybų. Tikiu savo mokiniu“, – kalbėjo B. Vitkūnas.       

Dabar jo vadovaujamoje 16 vaikų grupėje nuo pavasario treniruojasi ir du ukrainiečiai – 14-metė Ivana Savčenko ir 10 metų Glibas Savčenka. Savo vaikus į grupę atvedė jų mama, o jų tėvas kariauja Ukrainoje. Puikiai varžybose pasirodė Ivana, kuri 1,5 km distancijoje užėmė ketvirtą vietą.

Antras 7,7 km distancijoje buvo šiemet sausio mėnesį 60 metų jubiliejų šventęs Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos matematikos mokytojas Valdas Skliaustys (32:12).

Rugsėjo 25 dieną jis su dar 55 Lietuvos maratono entuziastais dalyvavo Berlyno maratone, todėl jam, dar gerai neatsigavus, nebuvo lengva rungtyniauti su gerokai jaunesniais varžovais.

„Kai šiemet pradėjau varžytis 60 – mečių grupėje, pradėjau gerinti šios amžiaus grupės Lietuvos rekordus 5 ir 10 km bei 1 valandos bėgimo ir  maratono.

Tapau ir Lietuvos uždarų patalpų 60-mečių rekordininku 1000 m distancijoje.

Kadangi nebuvo išankstinės registracijos, bėgti Svėdasuose apsisprendžiau tik varžybų dieną“, – kalbėjo V. Skliaustys.

Trečią vietą užėmė anykštėnas Adas Stasiūnas (33:31).

Moterų grupėje greičiausia buvo Anykščių bėgikė Neringa Dailydžiuvienė (45:24),aplenkusi  vilnietę Evą Mileiko (46:17) ir molėtiškę Vaidą Kazlauskaitę (47:17).

Bėgo šeimos, šauliai, priesaiką davė jaunieji šauliai

Vieni bėgikai siekė pergalių, o kiti – fiziškai aktyviai praleisti dieną. Anykščių r. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Regina Žvirblienė, į renginį atvykusi su 22 mokiniais, su jais irgi bėgo 1,5 km nuotolį.  

„Su vaikais lankome įvairius pilietiškumo renginius, todėl jie labai noriai dalyvauja pagarbos bėgime Algimanto apygardos partizanams atminti.

Vilniuje nuolat dalyvaujame tarptautiniame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ ir sėkmingai įveikiame ilgą distanciją.

Dabar į bėgimą daugumą vaikų atlydėjo jų tėveliai, kurie visi labai smagiai praleido dieną, pagerbė šviesų partizanų atminimą“, – kalbėjo R. Žvirblienė.

Utenos plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės šauliai su buvusiu kuopos vadu, o dabar šauliu Valdu Juodka ir dabartiniu kuopos vadu Emiliu Astiku bei 30 šaulių bėgo visi kartu, tarpusavyje nelenktyniavo.

„Naująjį kuopos vadą užsiauginome nuo 12 metų. Iš pradžių jis buvo šauliukas, o po to kilo laiptais pareigose.

Jis puikiai vadovauja kuopai, yra didelis fizinio aktyvumo puoselėtojas“, – džiaugiasi V. Juodka.

Pagarbos bėgime dalyvavo ir šeimų. Uteniškiams Vytautui ir Neringai Gimžauskams su savo atžalomis 11-mečiu Matu ir 9-erių Ieva, nors ir nepavyko tapti prizininkais, tačiau jų nuotaika buvo puiki.

„Šiemet liepos mėnesį įstojau į Lietuvos šaulių sąjungą ir su visa šeima pirmą kartą nusprendėme dalyvauti bėgime Svėdasuose.

Bėgti rudeniu alsuojančios Šimonių girios takais labai patiko“, – teigė V. Gimžauskas, bendrovės „Vilpra“ Utenos filialo vadovas.

Vaikams reikia atskiro bėgimo  

Bėgime dalyvavo daug mažųjų bėgikų, kurie ypač džiaugėsi pirmaisiais savo dalyvių medaliais.

Tačiau Kupiškio kūno kultūros ir sporto centro lengvosios atletikos trenerė Inga Zabulienė apgailestavo ir varžybų organizatorių prašė, kad kitąmet į renginio programą būtų įtrauktas atskiras vaikų bėgimas, nes dabar jiems 1,5 km distanciją buvo per sunku bėgti.   

„Į varžybas atvykome septynių vietų autobusiuku, buvo ir keturi pirmokai-antrokai.

Gabi mergaitė Džemilė Naujokaitė, Biržuose laimėjusi Povilo Karoblio taurės 300 m nuotolio varžybas savo amžiaus grupėje, dabar buvo ketvirta.

Svėdasuose jaunajai sportininkei 1,5 km nuotolis buvo per ilgas. Viliuosi, kad renginio organizatoriai atsižvelgs į mano prašymą ir kitąmet bus surengtas ir vaikų bėgimas“, – kalbėjo I. Zabulienė.

Varžybų organizatorius V. Pajarskas yra pasirengęs spręsti šį klausimą. 

Renginio metu į Lietuvos šaulių sąjungą buvo priimti septyni jaunieji šauliai, kurie davė priesaiką.   

Visiems bėgimo dalyviams buvo įteikti specialiai pagaminti medaliai, o stipriausiems – dar ir  taurės.

Projektas „Dabar mes judame“ Nr. SRF-FAV-2019-1-0377 finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis.

Jums taip pat gali būti įdomu...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.