Netrukus pasirodys, Lietuvos-Žemaitijos-Mažeikių šachmatinė raida pasaulinių šachmatų fone“ .

Šią savaitę Lietuvos sporto ir šachmatų  mėgėjus pasieks dar vienas statistinis, informacinis, realistiškas leidinys. Jame išdėstyta šachmatų ir sportinė Žemaitijos raida nuo XIX a. Pradžios iki šių dienų. Paliesti svarbiausi svarbių asmenybių (sportininkų, trenerių, organizatorių), socialiniai, politiniai, industriniai, techniniai –  veiklos ir pokyčiai, įtakavę Žemaitijos ir Lietuvos sportinį – šachmatinį vystymąsį.

Gretimų didesnių šalių atstovų, radio ir televizijos, šachmatinių žurnalų ir informatorių, personalinių kompiuterių ir Interneto atsiradimas ryškiai keitė varžybų modelius ir jų vystymąsį.

Lietuvos šachmatų federacijos(LŠF) ir sporto draugijos „Nemunas“ veiklos šachmatų raidai iš skirtingų polių buvo labai svarbios ir įtakingos. LŠF skatino aukščiausio lygio Lietuvos Europinių, Pasaulio ir Olimpiadų rinktinių ruošimą bei atranką. Knygoje išryškinamos ir primenamos ryškiausios asmenybės: Povilas Tautvaiša,  Vladas Mikėnas, Mečislovas Ostrauskas, Algimantas Butnorius, Vidmantas Mališauskas, Šarūnas Šulskis, Viktorija Čmilytė, Anicetas Uogelė, Marija Kartanaitė, Laima Domarkaitė – Lietuvos ir tarptautinei arenoms. Albertas Gelžinis, Alfonas Vitkus, Borisas Ignatjevas, Justinas Paulauskas, Gediminas Pačkauskas, Gintaras Paulauskas (Mažeikių r.), Jonas ir Tomas Gauryliai (Ryškėnai), Zigmas Bitinas (Gargždai), Albertas Valančius (N. Akmenė), Kęstutis Levickis (Vilnius), Algirdas Narmontas (Plateliai), Ramunė Drungilienė (Salantai) – Žemaitijos ir Lietuvos arenoms darė ir daro svarią įtaką jų plėtotei ir vystymuisi.

LKSKA „Nemunas“ skatino  sportuoti ir išaiškino stipriausius rajonų, kaimiškų seniūnijų ir mietelių mikrorajonų sportininkus, šachmatininkus, šaškininkus…

Žemaitijos regionas labiausiai nutolęs nuo Vilniaus, Kauno, Panevėžio centrų, dėl šios ir kitų infrastruktūrinių priežasčių   LKSKA „Nemunas“ (SD) ir asociacija „Sportas visiems“ varžybų dalyvių apimtimis ir prieinamumu seniūnijų ir mažesnių miestelių sportininkams šachmatinio – sportinio gyvybingumo palaikymo ir skatinimo prasme labiau aktualūs nei siauresnė federacijų ir sporto mokyklų regionuose vykdoma veikla. Leidinyje nušviečiama SD „Nemunas“ transformacija laikmečių kitimo retrospektyvoje ir geriausių Lietuvos sportininkų – šachmatininkų apibudinimas. Labai svarbūs čia Žemaitijos klubų vykdomi dvikovių, keturkovių renginiai, kurie be turiningo užimtumo ir kvalifikacijos kėlimo, skatina šachmatų, sveikatingumo ir universalumo vystymąsį regionuose, kas vykstant paskutiniams demografiniams pokyčiams, labiau atspindi Lietuvos vyriausybės deklaruojamą politiką ir pačių regioninių sporto mėgėjų būrio palaikymą ir plėtojimą.

Norisi padėkoti  LKSKA „Nemunas“ veiklos koordinatoriams Kęstučiui ir Mindaugui Levickiams už Lietuvos seniūnijų žaidynių puoselėjimą, gerai organizuojamų renginių, kaip 2016 m. „Nemuno 25-mečiui” skirto šachmatų turnyro Rietave organizavimą.. Panašaus organizuotumo laukiame ir balandį Palangoje vykdomame šachmatų turnyre.

Gintaras PAULAUSKAS

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.